Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Estonia. Odcięta od świata wyspa epicentrum koronawirusa

2

Sytuacja nadzwyczajna w Estonii obowiązuje od trzech tygodni, ale prawdziwy kryzys panuje na wyspie Saaremaa. Licząca zaledwie 33 tys. mieszkańców wyspa odnotowała już ponad 500 przypadków koronawirusa. Szacuje się, że do końca kwietnia może być ich nawet tysiąc.

Estonia. Odcięta od świata wyspa epicentrum koronawirusa
(media społecznosciowe)

Na estońskiej wyspie Saaremaa codziennie notuje się dziesiątki nowych przypadków. Sytuacja jest o wiele gorsza niż w pozostałej części kraju ze względu na odizolowanie i małą liczbę mieszkańców. Choć panuje tu więcej zakazów, to wciąż choroba rozprzestrzenia się szybciej.

Walka jest trudna ze względu na ograniczone środki. Brakuje personelu medycznego, a w szpitalu, który może przyjąć zakażonych koronawirusem, jest zaledwie 147 łóżek. Szacuje się, że do końca kwietnia hospitalizacji może wymagać aż tysiąc osób.

Dziś lekarze zajmują się tylko przypadkami z ciężkimi objawami. Władza nie zgadza się na przeniesienie chorych na kontynent. Obowiązuje zakaz wjazdu. Wyspa jest niemal całkiem odcięta od reszty świata.

Zobacz także: Zobacz także: Nowe szczepy koronawirusa. Naukowcy przebadali nietoperze

Wyspa Saaremaa jest epicentrum wybuchu COVID-19 w Estonii. Obecnie odnotowano tam już ponad 500 przypadków, podczas gdy mieszkańców jest zaledwie 33 tys. Dla porównania, w największym hrabstwie Estonii - Harju - zarejestrowano nieco ponad 400 przypadków przy liczbie ludności wynoszącej 580 tys. osób.

Pierwsze zakażenia koronawirusem na wyspie pojawiły się ponad miesiąc temu. Wtedy też na Saaremę przybyły dwie drużyny sportowe z Włoch, biorące udział w międzynarodowych rozgrywkach. Od tamtej pory chorych regularnie przybywa. W całej Estonii jest 1,4 tys. zakażonych i odnotowano 35 zgonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić