Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Jan Muller
|

Etna - największy wulkan Europy "ześlizguje się do morza"

7
Podziel się

Ruch wulkanu w kierunku wody jest bacznie monitorowany. Konsekwencją "ześlizgiwania się" są lawiny i utrudnione przewidywanie erupcji.

Etna - największy wulkan Europy "ześlizguje się do morza"
(Marco Di Lauro /Getty Images)

Znajdująca się na Sycylii Etna ucieka do wody z prędkością 14 mm na rok. Nie jest to szybko, ale chodzi w końcu o spory twór geologiczny. Naukowcy boją się, że nawet takie "żółwie" tempo może przysporzyć kłopotów współcześnie żyjącym.

Alarmu bym nie wzbudzał, ale jest to coś, co musimy dokładnie obserwować. Szczególnie, czy Etna w swej ucieczce nie nabiera prędkości - powiedział szef grupy badawczej wulkanologów dr John Murray, który swoje przemyślenia opisał w najnowszym wydaniu "Bulletin of Volcanology".

Powód do skrupulatnych badań jest jeszcze jeden. To pierwszy znany przypadek zaobserwowanego "ześlizgiwania się" całego wulkanu. Badania już wygasłych dowiodły, że podobne zjawisko ruchu prowadzi do kruszenia się i dezintegracji ich stoków. Zwykle kończyło się to olbrzymimi osunięciami ziemi i skał.

Etna, której pierwszą erupcję odnotowano 3500 lat temu ma za sobą 200 gwałtownych wybuchów, w tym kilka w ostatnich dekadach. Ostatnio w 2017 roku kamienie i wypluty z krateru materiał piroklastyczny poranił turystów i ekipę naszych dziennikarzy - zauważa BBC.

"Ślizg" wulkanu jest lokalnym służbom mocno nie na rękę. Ryzko kolejnych erupcji jest duże. Tymczasem odkształcenia powstałe w wyniku ruchu bocznego Etny utrudniają obserwacje aktywności i odpowiednio wczesną reakcję przed ewentualnym kataklizmem.

Zobacz także: Zobacz także: Przeskanowali 8-kilometrowy "tunel lawy"

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(7)
Żeglarz
4 lata temu
wloskie wulkany są obserwowane dłużej. To że napisali o 14 mm świadczy o wieloletnich badaniach. Po za tym zeslizguje się a nie osuwa czy znika w morzu. To są różne zjawiska. Tego typu artykuły tylko informują o pewnych zjawiskach bez wchodzenia w szczegóły.
Mechanoff
4 lata temu
"To pierwszy znany przypadek zaobserwowanego "ześlizgiwania się" całego wulkanu." To akurat g. prawda. Na Hierro podobne zjawisko monitorowane jest od dobrych 10 lat, tyle że tam ruch jest znacznie szybszy. Ostatnio trochę się uspokoiło, ale np. w 2011 r. wyspa osunęła się o 24 cm.
Chris
4 lata temu
Góra ma dość i se idzie i nie zatrzymasz jej. A nawet jak już ludzi nie będzie to ona se dalej może iść.😉
Xxxx
4 lata temu
NO i co
Buk buk
4 lata temu
Buk jest wszedzie
buk
4 lata temu
naukowcy sie bojo a to buk tak chcial
citizen
4 lata temu
króciak jak dojdzie będzie miaaał erupcję
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić