Europejska sonda rozbije się o kometę. I to celowo

0

To było nieuniknione. Misja trwająca ponad dekadę zmierza właśnie ku kresowi. Rosetta należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej swój żywot zakończy z wielkim hukiem.

Europejska sonda rozbije się o kometę. I to celowo
(ESA)

Sonda krąży wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko od sierpnia 2014 roku. Tuż przed kontrolowanym rozbiciem, Rosetta zdąży jeszcze przesłać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości - podaje "The Guardian". Do kolizji dojdzie w przyszłym tygodniu.

Ziemscy operatorzy wyślą ostatnią komendę w nocy z 29 na 30 września. Jej silnik przestanie pracować, doprowadzając do długiego, prawie 15-godzinnego spadania z wysokości 19 kilometrów. Końcowe godziny schodzenia sondy pozwolą na analizę gazów i pyłów bliżej powierzchni komety, niż to było kiedykolwiek możliwe. Pokładowy aparat dostarczy zdjęć jądra komety w doskonałej rozdzielczości.

W Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych mamy osoby, które brały udział w misji Rosetta od ponad 20 lat i zastanawiam się, co z nimi będzie, gdy sonda da ostatni sygnał. Mam nadzieję, że nie dostaną depresji - powiedział dla TVN24 Rolf Densing z ESA.

Zderzenie od początku do końca będzie zaplanowane. Początkowa prędkość opadania statku wynosząca 30 cm na sekundę zwiększy się trzykrotnie dzięki grawitacji komety. Urządzenie uderzy o skałę przy prędkości "spacerowej", ale na zachowanie funkcjonalności wszystkich precyzyjnych przyrządów nie ma większych szans. Potwierdzenie kolizji przewidziane jest na 30 września około godziny 12:20 letniego czasu brytyjskiego.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić