Wróć na
Seweryn Dracki
|
aktualizacja

Fotograf o studniówkach: Seks, chamstwo i pijaństwo

1023
Podziel się

- Mam tego dość, to mój ostatni studniówkowy sezon – zarzeka się Witold, fotograf ze świętokrzyskiego z 20 letnim doświadczeniem. – Ostatnio musieliśmy uciekać ratując sprzęt, gdy pijana młodzież zaczęła się bić – opowiada. A trzeba wiedzieć, że studniówki to dla fotografa również największe wyzwanie pod względem logistycznym.

Fotograf o studniówkach: Seks, chamstwo i pijaństwo
(East News)
bCFFXNHF

Witold ma 40 lat, od 20 nie rozstaje się z aparatem. W weekendy dorabia sobie fotografując wesela, chrzty, a w okresie ponoworocznym również studniówki. Zaczynał jako pomocnik fotografa, dziś ma własną działalność. – Na czymś trzeba zarabiać, a z artystycznych zdjęć martwej natury ciężko się utrzymać – tłumaczy.

Zarzeka się jednak, że jeśli chodzi o "weekendowe chałturki", to rezygnuje już ze studniówek. Dlaczego? Jako powód podaje jedno: alkohol!

- Jeszcze kilka lat temu oficjalnie nie było go na tych imprezach. Wiadomo, dyrekcja przymykała oko na picie pod stołem, ale dziś te niczym nie różnią się od weselnych uginających się od alkoholi – opowiada Witold.

bCFFXNHH

- Ostatnio wspólnik od wideo musiał nawet interweniować u dyrekcji szkoły. "Proszę coś z nimi zrobić zanim całkiem się schleją, mam konkretne zamówienie i jak ja mam to potem pokazać na pamiątkowym filmie" – apelował do nich. Usłyszał, że "skoro ma zapłacone, to ma zrobić tak, żeby było dobrze" – relacjonuje fotograf.

Studniówka? W nogi!

Wspomina też sytuację sprzed kilku tygodni, gdy wraz z wspólnikiem, chcąc ratować sprzęt, musieli uciekać ze studniówki. – Tuż po 1. w nocy towarzystwo było już tak wprawione, że zaczęła się regularna bójka między nienawidzącymi się klasami – opowiada. A co z ochroną, dopytujemy? - W naszym regionie na studniówkach nikt nie wynajmuje profesjonalnych agencji. To rodzice pełnią tę funkcję. I zawsze stają przed dylematem: czy wszystko ma być idealnie, czy też trzeba dać się wyszaleć dzieciakom – tłumaczy.

Witold przyznaje, że obecność alkoholu wpływa też na inne zachowania, nie tylko agresję. – To, że dziewczyny ubierają się wyzywająco, to już znak czasu. Nie jestem pruderyjny, ale lejący się na studniówkach alkohol sprawia, że młodość szuka ujścia też w seksie. W toaletach, bocznych salach czy nawet na placach zabaw, bo studniówki są przecież często w domach weselnych – relacjonuje.

Efekt instagrama

Są też aspekty, które przekładają się bezpośrednio na pracę fotografa. – Nazywam to "efektem instagrama". Młodzież jest teraz przyzwyczajona do filtrów, do tego, że na każdym zdjęciu może wyglądać jak gwiazda filmowa. Gdy my robimy zdjęcia w ruchu, podczas tańca – nie ma miejsca na szukanie najlepszych póz czy kadrów.

bCFFXNHN

- Nie z każdego da się zrobić gwiazdę balu – mówi pan Witold. – Przez to potem spotykamy się często z uwagami: co za kiepski fotograf, lepsze zdjęcia to ja sobie iPhonem zrobię – stwierdza smutno doświadczony fotograf.

Zresztą z jego relacji wynika, że dla fotografa logistyczne "ogarnięcie" studniówki to nie lada wyzwania. – Studniówki są najtrudniejsze, wesela przy tym to pestka – przyznaje Witold. Dlaczego? – Zaczyna się już od kwestii zdjęć do tablo. Powinniśmy mieć w jednym czasie i miejscu kilkadziesiąt osób. Zawsze ktoś jest chory, zawsze ktoś nie przyjdzie, zawsze kogoś musimy ścigać żeby mieć komplet – tłumaczy.

Jeszcze większym wyzwaniem jest praca już podczas samej imprezy: - Są szkoły, w których jest 250 maturzystów. Jeśli do tego dodamy osoby towarzyszące i nauczycieli, mamy imprezy, na których jest ponad pół tysiąca osób. Wszystkim musimy zrobić zdjęcia, a okienko czasowe, przez alkohol, robi nam się bardzo krótkie – tłumaczy.

Według naszego rozmówcy gaża, jakiej może spodziewać się fotograf w jego województwie za obsługę studniówki, to między 1,5 a 2 tys. zł na rękę.

bCFFXNHO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCFFXNIi
KOMENTARZE
(1023)
dziadek
rok temu
A czego się spodziewać po pajacach wychowanych na reklamach i internecie? Dołożyć do tego "ambitną" telewizję, "inteligentnych", "trzeźwych" celebrytów i mamy koktajl wystrzałowy. Dziewczyny dzisiaj są sto razy gorsze od chłopaków, no ale cóż, patrzą na swoje matki i robią to samo. Jeżeli dziewczynka w szkole podstawowej wymaluje się jak panienka spod latarni i idzie do szkoły, ledwo wstanie rano, bierze telefon do ręki i robi glonojada i na fejsa to o czym mowa moi mili. Pozwalamy na taką głupotę bo przestaliśmy wychowywać - to mamy to co wychowaliśmy. Pozdrowienia dla myślących.
ist
rok temu
I właśnie tak ich trzeba fotografować i filmować a potem emitować materiał na kanale Animals.
Hegemon
rok temu
"Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie" Stanisław Staszic. Więcej słów nie trzeba.
bCFFXNIj
Panzer
rok temu
Skąd się biorą głupkowate dzieci z głupkowatych ..................
Robert
5 miesięcy temu
Obecna mlodziez to moralne i intelektualne zera.
Najnowsze komentarze (1023)
Brednie pisza
4 miesiące temu
Co za bzdury 1,5 a 2 tys. zł na rękę chyba od malej klasy skladajacej sie z 20 par jeszcze takich bredni nie czytalem i kto idzie na zlecenie na 500 os samemu :) od pary 60-100 zl zalezy od woj x 250 niech bedzie nawet 15 tys na reke podzielic na 4 podwykonawcow spokojnie glowny fotograf zgarnie 8-10 tys za taka noc
mat84
5 miesięcy temu
Jaka matura i jakie szkoły takie studniówki.
Inqa
5 miesięcy temu
Jakim prawem dopuszczony jest alkohol na szkolnej imprezie ?Przecież to jest w czasie trwania roku szkolnego,czyli jeszcze sto dni do matury i Balu Maturalnego .Tak kiedys było a nie jak jest obecnie, pełne przyzwolenie na picie i bójki często na terenie szkoły.Niech odpowiednie władze coś z tym zrobią jesli sprawa wymyka się spod kontroli.
kto to pisze
5 miesięcy temu
No debl,który sam sobie przeczy: Zarzeka się jednak, że jeśli chodzi o "weekendowe chałturki", to rezygnuje już ze studniówek. Dlaczego? Jako powód podaje jedno: alkohol! - to niech nie pije jak nie daje rady :-) - Jeszcze kilka lat temu oficjalnie nie było go na tych imprezach. Wiadomo, dyrekcja przymykała oko na picie pod stołem, ale dziś te niczym nie różnią się od weselnych uginających się od alkoholi – opowiada Witold. Ale wesele chce fotografować???
dziadek
5 miesięcy temu
Takie będzie Rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie. Aż strach się bać.
Norma
5 miesięcy temu
A po co to się żalić . Zawsze można zmienić fach , a nie pisać jak to jest źle.
maciar
5 miesięcy temu
no tak to już z dziećmi jest...
elmi
5 miesięcy temu
Rozumiem, ze pan Fotograf uczciwie rozlicza VAT.
bCFFXNIb
Niepodrodze
5 miesięcy temu
Kolejne pitu pitu bzdury i tyle
ata
5 miesięcy temu
O tempora o mores!
Bóg cię kocha
5 miesięcy temu
Tendencyjny artykuł obrażonego być może fotografa, który ma na celu co? Za mało płacą, seksu mu nie dały, alkoholu nie polali? Raczej tak źle nie jest. U mojego właśnie zabronili alkoholu i wychodzenia na zewnątrz. Jakoś wariactwa nie odwalali, tylko się pobawili. I tak ich bez sensu ograniczają jako pełnoletnich! Niech tylko uczą jak się zachowuje i niech wyciągają konsekwencje, by nauczyć ich odpowiedzialności od małego to będzie dobrze.Oby szybko młodzi zrozumieli ile zła sieją dziś kraje zachodu i ich kapitał w Polsce i zaczęli żyć odwrotnie niż ludzie pseudowartości i cywilizacji śmierci.
aaa
5 miesięcy temu
przestancie wierzyc w te zmyslone artykuły. tutaj jest ich wysyp.
pega DOG
5 miesięcy temu
/Seks, chamstwo i pijaństwo/ ludzie ! od czegos młodzi muszą zaczac
Mika
5 miesięcy temu
Hymm kiedyś gdyby cos takiego mialo miejsca to rodzice by nas zabili a po drugie nigdy by do tego nie dopuścili inne czasy mozna było sie napic troche poszumialo w głowie i nic poza tym teraz młodzież nie moze miec nawet do domu zadania domowego lektur nie musza czytac bo mozna ich słuchać coraz gorzej
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić