Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Francuzi opóźniają loty w całej Europie

4

Raport francuskiego Senatu mówi, że strajki i przestarzały sprzęt kontroli ruchu lotniczego kosztowały linie lotnicze 300 mln euro rocznie.

Francuzi opóźniają loty w całej Europie
(PAP, ETIENNE LAURENT)

Francuska kontrola ruchu lotniczego powoduje 1/3 opóźnień lotów w Europie każdego roku. Z raportu francuskiego parlamentu wynika, że kosztuje to linie lotnicze 300 mln euro, informuje "The Guardian".

Powodem opóźnień są strajki kontrolerów i przestoje spowodowane przez przestarzały sprzęt. Sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie, ponieważ natężenie ruchu lotniczego, z którym musi się zmagać 4 tys. francuskich pracowników kontroli, stale rośnie.

Nasz kraj odpowiada za 33 proc. opóźnień spowodowanych kontrolą ruchu lotniczego w Europie. Jesteśmy daleko w tyle za naszymi europejskimi sąsiadami - dodał Vincent Capo-Canellas, senator i autor raportu.

Zobacz także: Zobacz także: Mieszkańcy Baranowa po referendum ws. lotniska. "Nie chcemy zmian"

Przestarzały sprzęt dziwi tym bardziej, że wydano na niego 2 mld euro. Pieniądze na modernizację sprzętu idą już od 2011 roku i żadnych skutków na razie nie widać. W zeszłym tygodniu Ryanair powiedział, że niedługo nastąpi "krach" w przestrzeni powietrznej, o ile nie zostaną podjęte pilne działania w celu powstrzymania toczącej się akcji protestacyjnej francuskich kontrolerów.

Strajki kontrolerów to dla Francuzów chleb powszedni. Raport Senatu wykazał, że w latach 2004 - 2016 strajkowali łącznie przez 254 dni, znacznie więcej niż kontrolerzy w jakimkolwiek innym europejskim kraju.

Drugie miejsce zajęła Grecja z 46 dniami, a następne były Włochy i Niemcy. Kontrolerzy dwóch ostatnich państw strajkowali przez, kolejno, 37 oraz 4 dni. Pocieszające dla Senatu jest to, że bezpieczeństwo niezmiennie jest traktowane na francuskich lotniskach priorytetowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić