Dagmara Smykla
|

Gigantyczny protest i zamieszki w Hongkongu. Władze nie ustępują

33 reakcje
0
0
33
Podziel się

Milion osób wyszło na ulice Hongkongu, żeby zaprotestować przeciwko ustawie, która ma umożliwić ekstradycję do Chin i na Tajwan. Władze zapowiadają poprawki, ale nie wycofują się z planów uchwalenia kontrowersyjnego prawa.

Gigantyczny protest i zamieszki w Hongkongu. Władze nie ustępują
(Getty Images, Anthony Kwan / Stringer)

Policja otoczyła budynek parlamentu kordonem. Władze Hongkongu nie wycofują się z planów przyjęcia kontrowersyjnej ustawy, która pozwoli wydawać podejrzanych do Chin i na Tajwan. Szefowa autonomii Carrie Lam przekonuje, że ustawa dotyczy jedynie sprawców najcięższych zbrodni. W odpowiedzi na protesty przygotowywane są poprawki, w tym zabezpieczenie praw podejrzanych.

Sam rozmiar protestu pokazuje, że prawa i wolności obywateli nie są naruszane - skomentowała Carrie Lam cytowana przez agencję Reuters.

Według organizatorów na ulice Hongkongu wyszedł ponad milion osób. Protestujący uważają, że proponowana ustawa legitymizuje porwania krytyków Pekinu i wywożenie ich do Chin. Podejrzani nie mają żadnych praw, są poddawani torturom, a o wyroku sądu decyduje partia komunistyczna.

Dla Hongkongu to ostateczna rozgrywka, kwestia życia lub śmierci. Dlatego tu jestem. To szatańskie prawo – powiedział agencji Reuters Rocky Chang, wykładowca akademicki.

Zaczęło się pokojową demonstracją, skończyło na zamieszkach. W poniedziałek nad ranem kilkuset protestujących starło się z policją, która próbowała przegonić ich z okolic urzędów. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem pieprzowym i pałkami.

Chińczycy obwiniają "zagraniczne siły". Amnesty International podkreśla, że kontrowersyjna ustawa stanowi zagrożenie dla praw człowieka, a wysłannicy UE spotkali się z Carrie Lam, by złożyć formalny protest. Za to chińskie gazety takie jak "China Daily" twierdzą, że część protestujących została wprowadzona w błąd, pozostali zaś są na usługach "zagranicznych sił", które chcą zaszkodzić Chinom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

33
0
0
KOMENTARZE
(33)
tron
8 miesięcy temu
reżim komunistyczny nie daje za wygraną ,wyciąga te swoje brudne łapy po honkong ,a przecież od dawna wiadomo że czerwone dyktatury nigdy nie dotrzymują słowa i zawieranie z nimi umów jest głupotą
...
8 miesięcy temu
Będzie kolejna masakra jak na Tiananmen ?
2019 east col...
8 miesięcy temu
w port au price to samo co w honkongu tysiace protestujacych przeciw dawnym kolonialistom i ich podnoszeniu podatkow od terytoriow zaleznych wiesz tera to juz nie chca np France lub GB kolonii Jerrzy III bylby lub jest zduminony tymi przemianami industrialnymi to nasz nowy swiat wiek XXI podatki trzeba placic niepokoje i protesty albo ucichna albo wysle sie wojsko na wakacje czy przylacza... zobaczymy...
healer
8 miesięcy temu
ale czemu Unia nie jest tak oburzona i aktywna wobec zamieszek we Francji ??
(
8 miesięcy temu
ue nawet w Chiny się wcina ???!!! A np. o Katalonii to już zapomnieli hipokryci ??? :(((
Najnowsze komentarze (33)
Mat
7 miesięcy temu
Jak zaatakuja polske to tez unia zlozy formalny protest. Taki klimat.
Andrzej
8 miesięcy temu
Z tą czerwoną zarazą trzeba walczyć
1q
8 miesięcy temu
tak to się robi KODziaki i Łobywatele
ALPHABET
8 miesięcy temu
Tak jak w Polsce. Partia wydaje wyroki.
antyklerykał
8 miesięcy temu
co z wolnością i suwerennością irlandi czy kataloni , co z krajami posowieckim zajętymi przez "państwo chrześcijańskie NATO" , co robią legiony śmierci reżimu NATO w iraku, Afganistanie, syri, libi, Jemenie, sudanie, itd., ile milionów ludzi zginęło w tych krajach za pieniądze eurokołchozu !!!!!!!!!!!!!!!!
antyklerykał
8 miesięcy temu
no proszę WOLNE I DEMOKRATYCZNE media polski katolickiej wiedza co się dzieje w chinach, rosji czy w korei (tej "złej") a nie wiedza co się dzieje w krajach katoludów czy w krajach okupowanych przez USA i "sojuszników" , URABIANIE GAWIEDZI , mamy XXI wiek i internet i wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "protesty w grecji czy hiszpani" albo "protesty w USA"!!!!!!!!!!!!
temida
8 miesięcy temu
ucz się obywatelu polski jak reaguje społeczeństwo obywatelskie, któremu są zabierane podstawowe prawa człowieka
CNNNC
8 miesięcy temu
Komunizm pochodzi z Niemiec , a nie ze Wschodu
ballermann
8 miesięcy temu
powtorka: celem polskiej polityki zagranicznej jest otaczanie i izolacja chin kontynetalnych. wyspy to powinien byc wolny swiat.
Hmm
8 miesięcy temu
"Za to chińskie gazety takie jak "China Daily" twierdzą, że część protestujących została wprowadzona w błąd, pozostali zaś są na usługach "zagranicznych sił", które chcą zaszkodzić Chinom." Brzmi znajomo
Huang
8 miesięcy temu
Rysia na zakupy tam wysłać, tym razem będzie:"...było nas 250 milionów!!!"
no comment
8 miesięcy temu
jezuicka Agenda 21 Depopulacja
healer
8 miesięcy temu
ale czemu Unia nie jest tak oburzona i aktywna wobec zamieszek we Francji ??
ballermann
8 miesięcy temu
liczymy na usa obronce iu jedyna opoke wolnego swiata
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić