#greatesthits Jak powstał przebój "Żałuję" Eweliny Flinty?

Po zajęciu drugiego miejsce w pierwszej polskiej edycji programu "Idol" (2002) oczekiwania dotyczące jej debiutanckiej płyty były bardzo wysokie. Utworem zapowiadającym album "Przeznaczenie" był kawałek "Żałuję", który okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak doszło do jego powstania?

Ewelina Flinta
Ewelina Flinta (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Nagranie trafiło do rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w marcu 2003 roku i stało się jednym z największych hitów minionej dekady.Sekret popularności piosenki "Żałuję" tkwił nie tylko w ładnej melodii i świetnym głosie wokalistki. Kluczem do sukcesu okazał się także tekst, który wiele Polek wzięło sobie do serca.

Melodię zaczerpnięto z istniejącej już piosenki "Sama", wykonywanej w oryginale przez serbską piosenkarkę Anę Stanić, natomiast tekst napisała Luiza Staniec. Autorka słów przyznała, że chciała rozliczyć się z toksycznym związkiem, którego sama doświadczyła. I właśnie te przeżycia, tak przekonująco przelane na papier i potem zaśpiewane przez Ewelinę, poruszyły piękniejszą część słuchaczy.

*Mnóstwo Polek utożsamiało się przesłaniem zawartym w przeboju Flinty. * Okazało się, że piosenka stała się impulsem do zerwania nieudanych relacji. Artystka nie kryła zaskoczenia. "Podchodzili do mnie mężczyźni, którzy mówili, że dziewczyna przy rozstaniu zaśpiewała tę piosenkę. W tych momentach nie wiedziałam, gdzie się schować" - opowiadała w jednym z odcinków programu "Dzień Dobry TVN".

*Jakiś czas po premierze "Żałuję" okazało się, że Polacy nie są jedynym narodem, któremu spodobała się pochodząca z Bałkanów melodia. * Swoją własną piosenkę, zbudowaną na bazie utworu wykonywanego przez Anę Stanić, nagrała czeska piosenkarka Aneta Langerova, która również zyskała popularność dzięki udziałowi w programie "Idol" (2004).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić