o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartosz Nowak
|

IKEA odpowiada na zarzuty: "Współczujemy kierowcom"

68
Podziel się

Norweska firma odpowiedziała po tym, jak stacja BBC pokazała trud życia kierowców współpracujących z gigantem rynku mebli.

IKEA odpowiada na zarzuty: "Współczujemy kierowcom"
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Calvin Teo)
bDTAIuBh

Pomimo naszych starań, obserwujemy, że w branży transportowej istnieją wyzwania, nad którymi wspólnie musimy pracować. - czytamy w oświadczeniu IKEI.

Kierowcy ciężarówek mieli być wykorzystywani przez wielkie firmy. Chodziło głównie o pracowników z Europy Wschodniej przewożących produkty sprzedawane przez sieć IKEA. Są często wykorzystywani przez swoich pracodawców i zmuszani do pracy w dramatycznych warunkach - informuje "BBC".

Współczujemy kierowcom przedstawionym w materiale BBC, z którymi rozmawiano. Pomimo tego, że nie są oni zatrudnieni przez IKEA, jest dla nas bardzo ważnym, by każdy kierowca, który przewozi nasze produkty miał zapewnione dobre i sprawiedliwe warunki pracy i chcemy z naszej strony działać, aby zabezpieczyć prawa kierowców - zapewnia IKEA.

bDTAIuBj

Kierowcy czują się jak na uwięzi. Śpią w śpiworach na tyłach ciężarówek, tam też przygotowują sobie posiłki, a nawet się myją. Nie jest to ani dobre dla nich, ani bezpieczne. Jednym z nich jest Emilian, który przez cztery miesiące je, śpi i myje się w swojej ciężarówce. Pochodzi z Rumunii, a pracuje dla słowackiej filii norweskiej firmy. Wożąc meble IKEI dostaje słowacką pensję, chociaż praktycznie wcale tam nie pracował. Ostatnio jeździł dużo po Danii, gdzie kierowcy zarabiają średnio 2200 euro. On jednak dostaje od pracodawcy 477 euro. Nie stać go na życie w kraju, gdzie pracuje.

Przewoźnicy wykorzystują luki prawne, byle tylko mniej płacić. Firmy z Europy Wschodniej wysyłają swoich pracowników nawet na kilka miesięcy w trasę do innych krajów. Przepisy UE mówią, że pracownik powinien zarabiać przynajmniej minimalną pensję kraju, w którym wykonuje swoje obowiązki, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej - informuje "BBC".

Dzieje się tak w wielu krajach i firmach. Dochodzenie BBC wspomina o wykorzystywanych pracownikach z Ukrainy, Słowacji Polski czy Mołdawii. Ci ostatni zarabiają 150 euro miesięcznie. W Dortmundzie, na zewnątrz największego centrum dystrybucyjnego Ikei na świecie, nie ma toalet ani bieżącej wody. Żadnych udogodnień dla kierowców.

bDTAIuBp

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDTAIuBK
KOMENTARZE
(68)
007
4 lata temu
ale to normalne, przecież zachodnia Europa eksploatuje pracowników ze środkowej i wschodniej europy, sami sie przecież ludzie zgodzili na bycie kolonią zachodu a politycy wzieli za to łapówki, zachód wykupił większość rodzimych firm a pozostawił produkcję szczątkową która nie jest konkurencyjna i im nie zagraża, oni mają zwolnienia podatkowe a gdy kończy sie okres to firma przechodzi pod inną korporacje i tak w kółko, my u nich pracujemy za grosze oni zarabiają miliardy i wywożą je do swoich krajów, ludzie pracujący w tych firmach sa zastraszani a ich kierownicy zachowują sie jak "kapo" , wszyscy wszystko wiedzą ale nikt nie kiwnie palcem bo to "przecież wielka zachodnia firma daje ludziom prace" i tak działa ta propaganda strachu przed niby biedą, to samo robił zachód w afryce, ameryce połudnowej i azji tylko tam jak sie ludzie buntowali to po prostu ich mordowano a tutaj macie niby "prawo" które i tak działa na korzyść zachodu bo oni są panami nie do ruszenia.
H
4 lata temu
Przecież wszyscy kierowcy ciężarówek śpią w ciężarówce i się nie myją w cieżarówce tylko na stacji albo dopiero w domu. Jedzenie tez muszą sobie sami organizować. Ikea to nie wyjątek
ss
4 lata temu
nigdy więcej żadnej ikei
bDTAIuBL
AW
4 lata temu
Odkryliscie Ameryke w konserwach. Przeciez to samo jest w większości firm transportowych w Polsce.
Ponton
4 lata temu
Wszyscy mocodawcy dziwią się , że brakuje kierowców. Jak młody człowiek który chce wykonywac ten zawód przeczyta taki artykuł to raczej grubo się zastanowi nad swoim wyborem. Faktem jest ,że charakter tej pracy zmienił się diametralnie na przestrzeni kilku lat. Jestem właśnie kierowcą od 20 lat na trasach międzynarodowych i czasami to płakać się chce na widok co poniektórych kierowców. Widać za jakie pieniądze jeżdżą i szkoda im każdego centa. Ja to rozumiem i inni kierowcy. Mam chociaż ten komfort, że pracuję w normalnej firmie za w miarę normalne pieniądze. Pozdrowienia dla wszystkich operatorów 40-to tonowych kolosów.
Najnowsze komentarze (68)
dddddd
4 lata temu
Tak właśnie wygląda słynny Ikeowski IWAY, który wymagają od swoich dostawców i firm współpracujących. Ikea to koncern dwóch standardów - jeden na pokaz a drugi na co dzień dla zbicia kosztów. Ciekawe czy takie same standardy stosują w takich krajach jak Chiny czy Bangladesz? Tam jest pewnie jeszcze gorzej...
lol
4 lata temu
ja problemu nie widze dokad ktos chce pracowac z 5zl nalezy mu mozliwosc takiej pracy
Robert
4 lata temu
ikea to szwedzka firma nie norweska,a zielona naczepa to bring norweski kupiony od słowaków,ale prawdę powiedziawszy nie wiedziałem,że takierzeczy tam mają miejsce
ech
4 lata temu
jaka "norweska firma"?
nick
4 lata temu
przejęli od szwedów
Wrocławiak
4 lata temu
IKEA najzwyczajniej w świecie kłamie. Już 3 lata temu sygnalizowaliśmy pracowników IKEA o problemach z ich zewnętrznymi dostawcami. Wysłuchali, przyjęli i w tym roku znajomi mieli też dostawę z IKEA. Problemy pozostały te same.Wniosek: przyjmują do wiadomość problemy, ale nic z tym nie robią. Widać układziki i kolesiostwo na szczeblach menadzerskich IKEA kwitnie. "Taka fajna ta IKEA".
dsfdsf
4 lata temu
Bardzo dobrze. Polskiego niewolnika trzeba eksploatować aż do jego nędznej śmierci. Załatwił to nam balcerowicz, lewandowski i tusk.
S.
4 lata temu
Wczoraj pisali, że np. w Polsce brakuje około 100 tys. kierowców, a dzisiaj taki "njus".
bDTAIuBD
Antyfaszysta
4 lata temu
Cóż, faszystowskie podejście. Proponuję bojkot IKEI!
asd
4 lata temu
Wszystko przez wielkie koncerny ... one doprowadzą ten świat do upadku. Pamiętacie czarny charakter z 5 elementu .... do tego dążymy. Co i raz słyszymy o wielkich fuzjach. A to za każdym razem jest tylko gorzej. Powinno się wprowadzić zakaz łączenia się podmiotów ponad od jakiejś kwoty. Z takimi koncernami nie są w stanie walczyć nawet największe państwa ....
W
4 lata temu
Jakim ignorantem trzeba być żeby napisać "Norweska firma" o IKEA ? Tak to jest jak dzieci zabierają się za dziennikarstwo.
ft
4 lata temu
bojkot tylko bojkot - nie mozna z ludzi robic bialych niewolnikow
IWAY
4 lata temu
A gdzie ich IWAY ? :) Po za tym, gdyby jeszcze IKEA chciała tym firmom płacić za usługi tak, by one mogły płacić godziwie swoim kierowcom. Dziwnie jakoś transportów nie zlecają firmom i kierowców z Danii czy Francji. Wymagania mają zachodnie co do norm EURO, wieku taboru, chętnie wynagradzania kierowców i zapewnienia im warunków socjalnych. Tylko jakoś zupełnie nie chcą za to płacić we frachcie. Wiem, bo mam "przyjemność" z IKEA współpracować w tym zakresie ...
Nick
4 lata temu
Pracodawcy wykorzystują luki prawne poniewaz Panstwo zdziera z nich pieniadze w postaci podatkow
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić