*Z danych za 2015 rok wynika, że zatrzymał się trend wydłużającego się życia. *Według GUS-u mężczyźni żyją średnio prawie 74 lata – nieco krócej niż rok wcześniej. Z kolei u kobiet średnia to niespełna 82 lata. To identyczna wartość jak w ubiegłym roku.
Urzędnicy potrafią wytłumaczyć spadek długości życia. Miał na to wpływ znaczący wzrost liczby zarejestrowanych zgonów. W 2015 r. zmarło 394,9 tys. osób, czyli o ponad 18 tys. więcej niż w 2014 r. Tak duży przyrost zgonów nie był notowany od ponad 30 lat.
*Urzędowe dane zawierają też bardziej szczegółowe dane dotyczące długości życia. *Wynika z nich, że mężczyźni żyją najdłużej w województwie małopolskim (75,1), a najkrócej w łódzkim (71,4). U kobiet sytuacja wygląda inaczej. Najkrócej żyją mieszkanki województwa śląskiego (80,3), a najdłużej podkarpackiego i podlaskiego (82,5).
W opublikowanym raporcie ujęto także podział na mieszkańców wsi i miast. Wiejski klimat sprzyja kobietom. Żyją tam o 0,2 roku dłużej niż w mieście. Odwrotnie jest natomiast w przypadku mężczyzn. Panowie z miast żyją o rok dłużej niż ci z prowincji.
Autor: Krzysztof Narewski
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.