Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ile trwa ciąża? Jak obliczyć termin porodu? Podpowiadamy

0

Właśnie wykonałaś test ciążowy, który pokazał dwie kreski? Z pewnością interesuje Cię to, na kiedy przypada termin porodu. W oszacowaniu tego momentu pomoże kalendarz ciążowy. Dzięki niemu poznasz nie tylko przewidywaną datę narodzin dziecka, ale również poznasz szczegóły dotyczące czasu trwania ciąży.

Young woman hand holding pregnancy test
Young woman hand holding pregnancy test (Materiały prasowe)

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, ciąża trwa 40 tygodni. Trzeba jednak mieć świadomość, że okres ten nie uwzględnia tzw. biologicznego czasu ciąży.

Biologiczny początek ciąży – czym jest?

Za biologiczny początek ciąży uważa się moment, w którym doszło do zapłodnienia komórki jajowej i zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. W związku z tym, że trudno wskazać jest konkretny moment, w którym do tego dochodzi, nie da się jednoznacznie określić biologicznego początku ciąży.

Na czym polega reguła Naegelego?

Trudność w podaniu biologicznego początku ciąży sprawia, że wiek ciąży oraz przewidywaną datę porodu wskazuje się na podstawie tzw. reguły Naegelego. Zgodnie z jej brzmieniem, pierwszy dzień ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Warto przy tym podkreślić, że sposób oznaczania wieku ciążowego oraz terminu porodu dotyczy cyklu regularnego trwającego dokładnie 28 dni.

Jeśli cykle trwają mniej lub więcej niż 28 dni, jednak występują w identycznych odstępach czasu, mówimy o regularności cyklu. Dzięki temu można wyznaczyć wiek ciążowy oraz obliczyć szacowaną datę porodu. Natomiast o nieregularnych cyklach mówimy wtedy, gdy miesiąc w miesiąc nie pojawiają się w identycznych odstępach czasowych, np. jeden cykl trwa 28 dni, a kolejny trwa 40 dni.

Jak liczyć ciążę dla cyklu 28-dniowego?

Jeżeli cykle miesiączkowe do tej pory trwały średnio 28 dni, bez problemu dowiesz się, w którym tygodniu ciąży jesteś i jaka jest przewidywana data porodu.
Załóżmy, że na 20 kwietnia przypadł pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na 10 czerwca przypadł 6. tydzień ciąży Przewidywany termin porodu to 25 stycznia 2020 roku.

Jak liczyć ciążę dla cyklu krótszego niż 28 dni?

Jeśli cykle są regularne, jednak krótsze niż 28 dni, kalendarz ciążowy pozwala również na skorzystanie z reguły Naegelego. Postępujesz dokładnie tak samo, jak przy cyklu 28-dniowym. Natomiast od uzyskanego wyniku odejmujesz różnicę między cyklem 28-dniowym a długością własnego cyklu.
Załóżmy, że cykle trwają 25 dni. Jeśli ostatnia miesiączka przypadła na 25 maja, dnia 22 sierpnia będziesz w 13 tygodniu. Termin porodu został przewidziany na 28 lutego następnego roku kalendarzowego.

Załóżmy, że cykle trwają 27 dni. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki miał miejsce 17 lipca. Termin porodu to 22 kwietnia 2020 następnego roku kalendarzowego.

Jak liczyć ciążę dla cyklu dłuższego niż 28 dni?

Ze zmodyfikowanej reguły Naegelego możesz skorzystać także wtedy, gdy cykle trwają więcej niż 28 dni, ale są regularne. Załóżmy, że cykl trwa 31 dni. Ostatnia miesiączka pojawiła się 20 kwietnia. 20 czerwca będziesz w 6. tygodniu ciąży. Termin porodu został oszacowany na 27 stycznia następnego roku kalendarzowego.Jeśli natomiast cykle trwają 29 dni, a ostatnia miesiączka rozpoczęła się 25 marca, 6 czerwca będzie 10. tydzień ciąży. Szacowana data porodu to 31 grudnia tego samego roku.

Jak szybko określić wiek ciążowy i termin porodu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiek ciąży i termin porodu oszacować, korzystając z kalendarza ciążowego. Bywa to jednak żmudne, dlatego warto ułatwić i usprawnić sobie ten proces. Wystarczy skorzystać z kalkulatora – internetowego narzędzia, które działa na podstawie reguły Naegelego. Jak to wygląda w praktyce? W formularz wystarczy wpisać pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a następnie określić długość trwania cyklu. Kalkulator sam wyliczy wiek ciążowy oraz poda szacowaną datę porodu. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka sekund.

Termin porodu wskaże USG

Wiek ciąży oraz szacowany termin porodu wskaże również badanie USG. Wynik ten może zmieniać się wraz z rozwojem płodu. Dlatego specjaliści przyjmują, że najbardziej wiarygodne dane uzyskuje się na początku – wtedy, kiedy kalendarz ciążowy wskazuje na 7.-8. tydzień.
Warto podkreślić, że może wystąpić różnica między wiekiem ciążowym z USG a wiekiem ciążowym uzyskiwanym na podstawie reguły Naegelego. Nie jest to nic niepokojącego – za normę uznaje się nawet 2-tygodniową rozbieżność.

Dlaczego warto znać wiek ciążowy i termin porodu?

Prawidłowe określenie wieku ciąży oraz daty porodu ma duże znaczenie. Pozwala ustalić optymalny sposób postępowania z kobietą spodziewającą się dziecka na wypadek nieprawidłowego przebiegu ciąży. Dotyczy to przede wszystkim zagrożenia poronieniem albo porodem przedwczesnym. Warto mieć świadomość, że nieprawidłowo wyliczony termin porodu może skutkować podejmowaniem niepotrzebnych działań przyspieszających rozwiązanie zagrożonej ciąży, np. poprzez zastosowanie cesarskiego cięcia.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wskazany przez kalendarz ciąży lub podczas badania USG termin porodu jest tylko orientacyjny. Zaledwie 3-5% dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonej dacie. Poród dwa tygodnie wcześniej / później uznawany jest za normę.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tysiące ze służbowej karty. Youtuber ujawnia wydatki wiceprezydent Wrocławia
Wszystko jasne. FIFA ogłasza organizatorów MŚ 2030 i 2034
Piękna partnerka piłkarza grozi jego kompanom. "A może ujawnię wiadomości?"
Cios w talibów. Nie żyje Haqqani
Śledztwo w sprawie Kamilka wciąż trwa. W tle śmierć Lwa-Starowicza
Wpadka w TV. Ojciec i syn upokorzyli piłkarza?
Obrońcy Mariupola skazani na dożywocie. Wyrok w Doniecku
Szok w Brazylii. Rodzice dziecka odkryli prawdę po latach
Jak przechowywać bigos, by przetrwał do świąt? Wykorzystaj te sposoby
Jakie śliwki na kompot wigilijny? Kupuj tylko takie
Tragiczna śmierć księdza w spalonym aucie. Wierni opłakują proboszcza
"Modlimy się za Rosję, żeby się nawróciła". Polski ksiądz o świętach w Ukrainie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić