Rosyjscy i białoruscy inspektorzy, pod nadzorem polskiego zespołu, odbędą kolejny lot obserwacyjny nad naszym krajem. Odbędzie się to zgodnie z postanowieniami Traktatu o Otwartych Przestworzach.
Tym razem będzie to osiem osób (sześciu inspektorów TOP z Dowództwa Generalnego i jednostek podległych), do których dołączy zespół amerykański (dwie osoby). Wrześniowa misja będzie drugim i ostatnim tegorocznym lotem obserwacyjnym Rosjan i Białorusinów nad naszym terytorium. Maksymalny dystans lotu obserwacyjnego rosyjskim samolotem An-30B nad Polską to 1400 km.
Głównym celem przelotów jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony. Traktat ułatwia nadzór nad przestrzeganiem zawartych porozumień rozbrojeniowych. Wprowadza także możliwość obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.
Polscy inspektorzy wykonali już w tym roku podobne przeloty nad Rosją, Białorusią oraz Ukrainą. Liczba lotów obserwacyjnych, które każde z państw-stron (jest ich 34) ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć u siebie jest z góry ustalona. Dla przykładu Stany Zjednoczone są zobowiązane przyjąć do 42 lotów obserwacyjnych, a Rosja do 31.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.