Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Irak na krawędzi wojny domowej

95

Protesty w Iraku są z dnia na dzień coraz brutalniejsze. Kraj ogarnia chaos, który wymyka się spod kontroli i zagraża wojną domową. Jeden z najpotężniejszych polityków w Iraku wezwał inne partie do wsparcia go w usunięciu premiera Adila Abdula Mahdiego.

Irak na krawędzi wojny domowej
(East News, AP/Associated Press/East News)

Muktada al-Sadr, który przewodzi największemu blokowi politycznemu w parlamencie, zaprosił we wtorek drugą co do wielkości partię Iraku do współpracy. Chodzi o natychmiastowe głosowanie nad wotum nieufności wobec premiera Mahdiego.

Al-Sadr, we wtorek, wystosował specjalny list w tej sprawie.

Pomyślałem, że prośba o zwołanie przedterminowych wyborów zachowa waszą godność. Ale jeśli odmówicie, proszę pana Hadi Al-Amiri o współpracę przy wycofaniu zaufania do premiera. Pragnę wspólnie pracować nad zmianą komisji wyborczej oraz nad jej prawami. Chcę uzgodnić kompleksowe reformy, w tym przepisy konstytucji, które zostaną poddane głosowaniu. Przy braku głosowania w parlamencie wybierać będą ludzie - napisał.

Al-Amiri, który jest przywódcą wspieranej przez Iran organizacji Badr, przyjął zaproszenie al-Sadra do rozmów. Jak sam powiedział, "będą współpracować na rzecz dobra narodu irackiego oraz uratowania go w tych trudnych chwilach".

Zobacz także: Zobacz także: Jak obecnie wygląda Bagdad?

Na początku tego tygodnia Al-Sadr wezwał premiera Mahdiego do ogłoszenia przedterminowych wyborów pod nadzorem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Premier odmówił, powołując się konstytucję.

W Iraku trwają gwałtowne protesty, w których zginęły dziesiątki ludzi.Irakijczycy okazują swoje niezadowolenie z powodu bezrobocia, korupcji w rządzie i braku podstawowych usług. Na początku tego miesiąca siły irackiego rządu zabiły ponad 100 protestujących i zraniły kolejne 5 tys.

W ubiegłym tygodniu setki osób zgromadziły się na placu Tahrir w centralnym Bagdadzie, aby protestować przeciwko rządowi. Niektórzy próbowali wejść do Zielonej Strefy. Usunięto betonowe ściany umieszczone na moście prowadzącym do ufortyfikowanego obszaru, gdzie znajduje się parlament iracki i kilka ambasad, w tym ambasada USA.

Zielona Strefa to obszar centralnego Bagdadu. Przez wielu Irakijczyków jest postrzegana jako miasto w mieście, w którym uprzywilejowani mieszkańcy cieszą się większym bezpieczeństwem i lepszymi usługami publicznymi niż gdziekolwiek indziej.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić