Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Iran rozpoczął produkcję pocisków przeciwlotniczych. To źle wróży

54

Iran rozpoczął produkcję nowego pocisku, zdolnego uderzyć w znajdujące się na dużych wysokościach nieprzyjacielskie obiekty latające.

Missiles
Missiles (iStock.com, 3D_generator)

Pocisk nosi nazwę Sayyad 3 i może osiągnąć pułap 27 km. Przeznaczony jest do zestrzeliwania samolotów myśliwskich i bezzałogowych, helikopterów bojowych, dronów rozpoznawczych a także pocisków manewrujących - podaje alaraby.co.uk.

Pociski Sayyad 3 są jednymi z najbardziej wyrafinowanych systemów obrony powietrznej na świecie, zdolnych do uderzenia w cele na dużych wysokościach i na dalekim dystansie - twierdzi irański minister obrony, Hossein Deghan.

Pociski są kompatybilne z rosyjskim systemem antyrakietowym S-300. System znajduje się już w irańskim arsenale. Teheran chce za jego pomocą stworzyć w niedalekiej przyszłości własną tarczę antyrakietową.

Zobacz także: Zobacz też: Rosjanie chwalą się udanymi testami rakiety

Pociski są częścią strategii poszerzania zdolności obronnych Iranu. Teheran twierdzi, że mają strzec kraju przed nieprzyjaznymi wobec niego państwami regionu, a także przed mocarstwami światowymi.

Rakiety mogą być zagrożeniem dla Izraela. Władze w Teheranie nie ukrywają, że budują swój system obronny niejako w odpowiedzi na zbrojenia tego kraju oraz rozbudowę systemów obronnych sojuszników Stanów Zjednoczonych z tego regionu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić