aktualizacja 

Islandia chce wtrącać do więzienia za obrzezanie. Rozpętała się burza

247

Europejski kraj postanowił wprowadzić surowe prawo. Dopuszczone ma być tylko obrzezanie dzieci konieczne ze względów medycznych.

Islandia chce wtrącać do więzienia za obrzezanie. Rozpętała się burza
(iStock.com, ChameleonsEye)

Projekt ustawy wywołał ogromne kontrowersje nie tylko na wyspie. Protestują społeczności muzułmańskie, żydowskie i chrześcijańskie. Jednak politycy na Islandii nic sobie z tego nie robią. Wszystkie partie popierają nowe prawo. Zakaz obrzezania przejdzie zapewne zdecydowaną większością głosów.

Procedury te są zbędne, nieodwracalne i mogą powodować wszelkiego rodzaju poważne komplikacje, zniekształcenia, a nawet śmierć - uzasadnia islandzka posłanka Silja Dögg Gunnarsdottir z Partii Postępowej.

Islandia stanie się pierwszym krajem w Europie skazującym za obrzezanie. I to skazującym na więzienie. Pomysłodawcy tłumaczą, że obrzezanie powinno odbywać się za świadomą zgodą osoby poddającej się temu zabiegowi, a w przypadku dzieci nie może być o tym mowy.

Każdy, kto wyrządza szkody na ciele lub zdrowiu dziecka poprzez usunięcie narządów płciowych, zostaje uwięziony na okres do sześciu lat - głosi projekt.

Pomysł Islandczyków skrytykował już Europejski Kongres Żydów. Podobnie zrobili zamieszkujący wyspę muzułmanie, ale również chrześcijanie. Protestancka biskup stwierdziła, że wprowadzenie prawa sprawiałoby wrażenie, iż wyznawcy judaizmu i muzułmanie są niemile widziani na wyspie. Imam Ahmad Seddeeq z Islandzkiego Centrum Kultury Islamskiej podkreślił, że zakaz obrzezania dzieci byłby naruszeniem wolności religijnej - podaje CNN.

Zobacz także: Zobacz także: Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci

Islandia byłaby jedynym krajem, który zakazałby jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego rytuału w tradycji żydowskiej - oświadczył z kolei Europejski Kongres Żydów.

Projekt ustawy skrytykował również Kościół katolicki. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zarzucił, że troska o zdrowie dziecka jest w tym przypadku instrumentalizowana, by "piętnować niektóre wspólnoty religijne". Zdaniem kardynała Reinhard Marksa niedopuszczalne jest kryminalizowanie obrzezania. Od 2005 roku na Islandii zakazane jest obrzezanie kobiet.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić