aktualizacja 

Jaki jest zakres różnych typów ubezpieczeń komunikacyjnych? Wyjaśniamy!

1

Ubezpieczenia komunikacyjne kojarzą się większości osób z obowiązkowym ubezpieczeniem, jakim jest OC. Nie jest to jednak jedyna polisa, której warto przyjrzeć się bliżej. Dowiedz się, jaki jest zakres różnych typów ubezpieczeń komunikacyjnych i kiedy warto zdecydować się na konkretne świadczenie!

Jaki jest zakres różnych typów ubezpieczeń komunikacyjnych? Wyjaśniamy!
(unsplash.com, Andrew Neel)

Ubezpieczenia komunikacyjne to – najprościej rzecz ujmując – wszystkie polisy dotyczące bezpieczeństwa pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym. Dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, jak i motorów oraz skuterów.

Ubezpieczenie OC nie zabezpiecza sprawcy kolizji

Każdy kierowca posiadający pojazd z silnikiem mechaniczny musi wykupić polisę OC. Ten rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego znacznie zmniejsza ryzyko, że kierowca poniesie koszty naprawy pojazdu uszkodzonego wskutek kolizji drogowej, którą spowodował. Niestety, ubezpieczenie OC nie zabezpiecza pojazdu osoby, która jest winna wypadkowi drogowemu. Oznacza to, że wszystkie koszty związane z naprawą samochodu czy innego pojazdu kierowca będzie musiał ponieść we własnym zakresie.

Ubezpieczenie AC daje poczucie bezpieczeństwa

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, na które może zdecydować się każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Polisa AC jest stosunkowo kosztowna, przez co wybierają ją zazwyczaj osoby posiadające wartościowe, stosunkowo nowe samochody, których naprawa mogłaby znacznie uszczuplić ich budżet. AC, czyli autocasco, jest także zabezpieczeniem w przypadku kradzieży samochodu i zdarzeń losowych, takich jak wybuch czy pożar – nawet gdy do incydentów nie dojdzie w trakcie prowadzenia pojazdu.

Ubezpieczenia AC często wybierane są także przez osoby posiadające samochody w leasingu lub kupione na kredyt – w takiej sytuacji kierowcy lubią mieć pewność, że uzyskają niezbędną pomoc w przypadku kolizji czy kradzieży. Osoby, które dużo podróżują, decydują się na zakup autocasco równie często. Polisy tego typu zazwyczaj są bowiem zabezpieczeniem w przypadku zniszczenia samochodu na wskutek zjawisk atmosferycznych, tj. podtopienia, gradu, huraganu czy trzęsienia ziemi. To, co dokładnie wchodzi w zakres ubezpieczenia AC regulowane jest przez OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Kiedy AC to za mało

Zazwyczaj jest tak, że im wyższa składka, tym szerszy jest pakiet AC. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciele wypłacą środki pieniężne w każdej sytuacji. W większości przypadków odmawiają oni świadczeń, gdy dojdzie do rażących zaniedbań i przejawów lekkomyślności ze strony kierowcy. Przykładowo: samochód zostanie skradziony wraz z kluczykami, które kierowca zostawił w stacyjce lub zostanie uszkodzona szyba, bo osoba prowadząca pojazd uderzyła w nią ze złości. Ubezpieczyciele odmawiają także wypłacenia świadczeń, gdy zgłoszona szkoda powstała w wyniku prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających.

Czasami jednak AC to za mało z zupełnie innych przyczyn. Niektórzy kierowcy, by czuć się komfortowo na drodze, powinni zdecydować się na tzw. Pakiet Assistance. Zakres takiej polisy regulowany jest każdorazowo przez firmę ubezpieczeniową, jednak do najpopularniejszych usług oferowanych w ramach pakietu należą: zapewnienie pojazdu zastępczego, pomoc w transporcie uszkodzonego pojazdu czy pomoc w wymianę koła. Niektórzy ubezpieczyciele poszli o krok dalej i w ramach usługi Assistance nie tylko oferują swoim klientom naprawę i transport auta, ale i zwrot kosztów noclegu w hotelu (gdy do awarii dojdzie poza miejscem zamieszkania klienta).

Świadomość to podstawa

Teraz, gdy już wiesz co wchodzi w zakres najpopularniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych, możesz wybrać polisy idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy planujesz wykupić tylko OC, czy może decydujesz się także na AC lub Assistance – warto porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli. Zdarza się bowiem, że oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się najkorzystniejsza, w rzeczywistości taką nie jest m.in. przez zapisy w OWU, które mogą znacznie wpłynąć na finalną decyzję o wypłacie odszkodowania lub jego wysokości.

Aby podjąć słuszną decyzję, warto wpisać w kalkulator OC AC parametry techniczne posiadanego przez Ciebie pojazdu i porównać do siebie oferty – zarówno pod względem ceny, jak i zakresu polisy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić