REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski13.06.18 (16:36)

Japonia obniżyła granicę pełnoletności o dwa lata

Nowe prawo uznaje za dorosłe osoby 18-letnie, a nie 20-letnie jak dotychczas. Przyjęta właśnie w Tokio ustawa wejdzie w życie za trzy lata.
SeanPavonePhoto / iStock.com

Od 2022 roku 18-latkowie będą mogli brać ślub bez zgody rodziców. To zdecydowanie najważniejsza zmiana, jaką wprowadzają władze w Tokio. W tej chwili granica ta wynosi 20 lat. W starych przepisach jest również możliwość zawarcia związku małżeńskiego w młodszym wieku (kobiety od 16 lat, mężczyźni od 18 lat), jednak muszą być temu przychylni rodzice.

18-letni Japończycy będą mogli też podpisywać umowy i zaciągać kredyty. Władze zobowiązały się do przeprowadzenia wielkiej akcji edukacyjnej dla młodzieży, z czym będą się wiązać zmiany - podaje BBC News. Chodzi głównie o to, by 18-latkowie nie stali się ofiarami nieuczciwych sprzedawców towarów i usług.

REKLAMA

Kolejny przywilej w nowych przepisach to paszport wydawany na okres 10 lat. Obecnie Japończycy poniżej 20. roku życia mogą dostać dokument na maksymalnie pięć lat, który musi być podpisany przez rodzica albo opiekuna.

Ale nie w każdej dziedzinie granica wieku została obniżona. Po 2022 roku w dalszym ciągu trzeba będzie skończyć 20 lat, by napić się alkoholu, zapalić papierosa lub oddać się hazardowi. To pierwsza zmiana prawa w tej kwestii od 142 lat.

Zobacz także: 1500-letni grobowiec z Japonii

Młodzi ludzie w Kraju Kwitnącej Wiśni żywo komentują nowe prawo. Dominują uwagi z przekąsem, że 18 lat to dosyć, by wziąć ślub, ale wciąż zbyt mało, by legalnie napić się alkoholu. Władze twierdzą, że obniżenie pełnoletności to jedna z form walki z szybkim starzeniem się japońskiego społeczeństwa. Ma temu służyć przede wszystkim możliwość zawierania małżeństwa bez zgody rodziców o dwa lata wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij