Klasyczne polskie dworki: dlaczego warto wybrać tradycyjny dom?

1

Styl architektoniczny nazywany dworkowym, kojarzy się z tradycją, siedzibą dużej rodziny oraz ciepłem domowego ogniska. Klasyczny wygląd takich domów jest współcześnie łączony z funkcjonalnym układem wnętrz i wykorzystaniem nowoczesnych materiałów budowlanych. Jak to wygląda w praktyce? O tym poniżej.

Klasyczne polskie dworki: dlaczego warto wybrać tradycyjny dom?
(Materiały prasowe)

Cechy charakterystyczne architektury dworkowej

Budowane obecne domy przypominające dawne dworki szlacheckie, mają wiele typowych dla tego stylu elementów. Ich bryła oparta jest na planie prostokąta, a domy mają szeroki front. Centralny punkt stanowi wejście z kolumnowym gankiem. Cechą charakterystyczną jest również symetryczne ukształtowanie elewacji, niewielkie okna, a także dość obszerny, często górujący nad niskimi ścianami dach. Tym, co się wyróżnia są także:

  • okna z wyprofilowanymi szprosami,
  • ściany zwieńczone gzymsem,
  • dach bez wysuniętego okapu,
  • powtórzenie tego samego elementu w kolumnach i frontonie ganku.

Elementy te mogą oczywiście występować w domach o innej stylistyce, ale dopiero w połączeniu tworzą styl dworkowy. Warto wspomnieć, że obecnie - aby wprowadzić pewne udogodnienia - w domach stylizowanych na dworki coraz częściej pojawiają się użytkowe poddasza. Wprowadza to pewne zmiany, gdyż pojawiają się wtedy symetrycznie ustawione okna połaciowe albo lukarny. Architekci starają się jednak, by te nowe elementy pozostawały w harmonii z pozostałą częścią domu. Zgodnie ze współczesnymi wymogami, przy domach muszą pojawiać się również garaże. Poszukując dla siebie projektu domu w stylu dworkowym można znaleźć projekty domów MG Projekt, które bardzo przypominają te budowane w latach dwudziestych i trzydziestych, ale także ich bardziej nowoczesne interpretacje architektoniczne.

Klasyczne polskie dworki - dlaczego wybrać tradycyjny dom?

Piękno domów stylizowanych na klasyczne dworki jest doceniane już od wielu lat. Ich charakterystyczna budowa oraz niepowtarzalny klimat doskonale wpisują się w polski krajobraz, wyglądając doskonale na tle pięknej zieleni - szczególnie na wsiach. Dużą zaletą takich domów jest również to, że są one bardzo reprezentacyjne. Posiadają też jednak walory społeczne, bo pozwalają na powrót do korzeni i do dawnych polskich tradycji, które są dla wielu Polaków bardzo ważne. Tego rodzaju domy wybierają chętnie niewielkie rodziny, ale także rodziny wielopokoleniowe. Niepowtarzalny urok i ponadczasowość architektury dworkowej łączy się też jednak z przemyślanymi rozwiązaniami. Są to bowiem budynki łatwe do ogrzania, mają wygodny układ pomieszczeń i (w zależności od potrzeb) mogą mieć ponad dwieście metrów kwadratowych powierzchni. Wygodne jest również to, że są to domy parterowe: dzięki temu są bezpieczne dla dzieci i osób starszych, a wszystkie domowe pomieszczenia są umieszczone na jednym poziomie. Osadzony tuż przy ziemi dom pozwala także na dobre połączenie z otoczeniem. Może być otwarty bowiem na taras, ogród czy sferę wejścia. Charakterystyczną cechą, a zarazem dużym plusem dworków jest również dbałość o detale oraz staranny dobór elementów wykańczających elewację. Te wszystkie zalety sprawiają, że po projekty domów tradycyjnych często sięgają ci inwestorzy, którzy cenią sobie połączenie tradycji, piękna oraz funkcjonalności.

Nowoczesne materiały budowlane w tradycyjnych domach

Tradycyjna stylistyka dworków nie jest jednoznaczna z tym, że do ich budowy należy wykorzystywać tradycyjne materiały wykończeniowe. Dużą lepszą opcją jest decyzja o wyborze materiałów nowoczesnych, które doskonale poradzą sobie z przywoływaniem atmosfery typowej dla minionych epok, a zarazem przyniosą mieszkańcom domu wymierne korzyści. Najnowsze materiały budowlane będą bowiem odznaczać się dobrymi parametrami, dzięki czemu pozwolą np. na dobrą izolację budynku. Zmniejszy to koszty ogrzewania w czasie wieloletniej eksploatacji domu. Późniejsze oszczędności będą się wiązać również z tym, że nowoczesne materiały budowlane wysokiej jakości przetrwają przez lata, bez potrzeby ich wymiany czy renowacji. Co więcej, nawet współczesne materiały można wykorzystać i połączyć tak, by swoim wyglądem nawiązywały one do wyglądu starodawnych dworków. Ich niezawodna jakość będzie więc łączyć się z tradycją, którą da się osiągnąć efektem wizualnym.

Jaki dom będzie idealnie dopasowany do potrzeb rodziny?

Dom tradycyjny w stylu dworkowym dla rodziny składającej się z kilku osób nie może być ani zbyt mały ani zbyt duży. Jego powierzchnia powinna wahać się od 100 do 150 metrów kwadratowych. Bardzo ważne jest to, by okazały wygląd domu łączył się z równie okazałym, ale zarazem bardzo funkcjonalnym wnętrzem. Strefę dzienną powinny tworzyć salon (najlepiej z kominkiem), oddzielna jadalnia i wygodna kuchnia. W domu jednorodzinnym powinny znaleźć się także pomieszczenia gospodarcze (np. kotłownia). Dobrze gdy strefa nocna, czyli sypialnie, będzie oddzielona od pozostałej części domu, np. korytarzem. Tego rodzaju domy na pewno sprawdzą się jako miejsce dla całej rodziny. Nawiązanie do tradycji i wygoda mieszkania sprawiają, że pomimo zmieniających się stylów w architekturze oraz nowatorskich pomysłów architektów, dworkowe formy budynków cały czas cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wielu inwestorów planujących budowę swojego domu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić