Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Koronawirus. Rosyjscy oligarchowie masowo wykupują respiratory

37
Podziel się:

Bogaci Rosjanie masowo wykupują respiratory oraz urządzają w swoich domach tymczasowe kliniki. W tym samym czasie uboższe części kraju borukają się z brakiem sprzętu niezbędnego do walki z epidemią koronawirusa.

Koronawirus. Rosyjscy oligarchowie masowo wykupują respiratory
(East News, AP)

Rosyjscy oligarchowie dysponują często większymi majątkami niż służby zdrowia całych regionów. Aby zabezpieczyć się przed skutkami epidemii koronawirusa wielu z nich kupuje sprzęt potrzebny do urządzenia w swych posiadłościach prowizorycznych klinik.

Serwis "The Moscow Times" twierdzi,, że wykupywanie przez najzamożniejszych Rosjan sprzętu medycznego może upośledzić działanie całej służby zdrowia. Będzie tak jeżeli epidemia COVID-19 zacznie się rozszerzać w kraju na skalę jaką widzimy obecnie już np. we Włoszech i Hiszpanii.

Obecnie Rosja ma względnie niewielkie problemy z koronawirusem. Według oficjalnych danych odnotowano tam ponad 360 przypadków infekcji, z których tylko jeden okazał się śmiertelny.

Jak na razie byliśmy w stanie kupić dwa respiratory i próbujemy nabyć dwa kolejne - powiedział serwisowi członek jednej z oligarchicznych rodzin, który woli zachować anonimowość - Ale teraz trzeba czekać na nie po osiem miesięcy.

Rodzina, której członkiem jest rozmówca Moscow Times, dysponuje majątkiem około 1 miliarda dolarów, więc, jak na rosyjskie standardy, nie jest w czołówce najbogatszych. W swoim domu w moskiewskiej Rublowce (słynna dzielnica bogaczy), tworzy on też osobistą klinikę.

Zobacz także: Pomógł tysiącom ludzi. Producent respiratorów chce go pozwać

Liczba respiratorów w szpitalach

Koszt jednego respiratora to ponad 20 tysięcy dolarów. Według organizacji Hedaway Group, która bada wydatki rosyjskich władz, w państwowych szpitalach znajduje się obecnie 42-43 tysiące respiratorów. Daje to 29 urządzeń na 100 tysięcy ludzi. To dużo lepiej niż we Włoszech, gdzie na 100 tysięcy mieszkańców było ich tylko osiem.

Problemem jest jednak ich skoncentrowanie w najbogatszych aglomeracji Rosji - Petersburgu i Moskwie, które, według Hedaway Group, posiadają około 1/4 wszystkich respiratorów w kraju.

Maszyny te są kluczowe dla leczenia osób w poważnym stanie choroby COVID-19. Wiele krajów, w tym Polska, zmagają się z ich niedoborami. Niektóre państwa zakazały eksportu urządzeń poza granice kraju, aby uniknąć sytuacji, z którą boryka się np. Wielka Brytania, gdzie rząd określił braki sprzętu jako "dramatyczne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić