Koronawirus. Szef WHO: pandemia przyspiesza, ale nie jesteśmy bezradni

14

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegł w poniedziałek, że pandemia koronawirusa przyspiesza. Dodał jednak, że "możemy zmienić jej trajektorię".

Koronawirus. Szef WHO powiedział w poniedziałek, że nie jesteśmy "bezbronnymi świadkami".
Koronawirus. Szef WHO powiedział w poniedziałek, że nie jesteśmy "bezbronnymi świadkami". (East News, FABRICE COFFRINI/AFP)

W poniedziałek odbył się briefing prasowy z udziałem dyrektora generalnego WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że Światowa Organizacja Zdrowia została poinformowana już o ponad 300 tys. przypadków COVID-19, "z niemal każdego kraju na świecie".

Pandemia przyspiesza. Potrzeba było 67 dni od zgłoszenia pierwszego przypadku, aby ich łączna liczba osiągnęła 100 tys., 11 dni, żeby przekroczyła kolejnych 100 tys., i tylko 4 następnych dni, żeby przybyło kolejnych 100 tys. przypadków – powiedział szef WHO.

Zobacz też: Objawy koronawirusa. Tak choroba niszczy organizm dzień po dniu

Dodał, że "nie jesteśmy więźniami statystyk". Podkreślił też, że "meczu nie można wygrać, jeśli się tylko broni – trzeba również atakować".

Nie jesteśmy bezradnymi świadkami. Możemy zmienić trajektorię pandemii COVID-19. (…) Żeby wygrać, musimy atakować koronawirusa za pomocą agresywnych i dobrze ukierunkowanych strategii. Musimy badać każdy przypadek podejrzenia COVID-19, izolować i opiekować się każdym zarażonym, jak i namierzać i poddawać kwarantannie bliskich tej osoby – oznajmił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO ostrzegł przy okazji przed "lekami" na koronawirusa. Podkreślił, że żadne skuteczne remedium nie jest w tej chwili dostępne.

Dostrzegamy rozpaczliwą potrzebę skutecznego leku. Nie ma w tej chwili żadnej terapii, której skuteczność w walce z COVID-19 zostałaby udowodniona. Wspaniale jest jednak widzieć, jak dużo energii wkłada się w badania nad lekiem – oświadczył.

Małe, polegające na obserwacji i nierandomizowane badania nie dostarczą nam odpowiedzi, których potrzebujemy. Stosowanie niezbadanych leków może dawać złudne nadzieje, bardziej zaszkodzić niż pomóc i spowodować niedobór leków potrzebnych do leczenia innych chorób – dodał.

"Świat reaguje dobrze". Szef WHO pochwalił ogólnoświatowe działania na rzecz powstrzymania koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, którą powoduje. Zaapelował jednak przy okazji, aby podejmować podobne starania w walce z inną chorobą układu oddechowego – gruźlicą, której "można zapobiegać i którą można leczyć, a która zabija każdego roku 1,5 miliona ludzi".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić