Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Abp Stanisław Gądecki mówi o szukaniu "Słowa Bożego"

14

To była wyjątkowa niedziela dla polskiego kościoła katolickiego. Ograniczono liczbę wiernych podczas mszy, a ponadto udzielono im dyspensy od uczestnictwa w nabożeństwach. Abp Stanisław Gądecki podkreśla, że nie jest to łatwy czas, ale wierzy, iż wynikną z niego jakieś korzyści.

Abp Stanisław Gądecki o sytuacji w polskich kościołach w związku z pandemią.
Abp Stanisław Gądecki o sytuacji w polskich kościołach w związku z pandemią. (Getty Images)

W niedzielę kościoły świeciły z pustkami. W każdym z nich mogło przebywać maksymalnie 50 osób. – Ta dyspensa, która została udzielona, sprawiła, że możemy partycypować we mszy świętej transmitowanej przez media – zauważył arcybiskup Stanisław Gądecki, cytowany przez portal wpolityce.pl za PAP.

Nie tylko wierni doświadczają dyskomfortu ze względu na ograniczenia. Zdaniem arcybiskupa Gądeckiego jest to też problematyczne dla kapłanów, którym łatwiej jest odprawiać mszę świętą, gdy widzą przed sobą tłum. – Trudniej jest, gdy ludzi nie ma – podkreślił duchowny.

Zobacz także: Jarosław Gowin: kościoły to szpitale dla dusz. Jacek Jaśkowiak: to jest coś, co przeraża

"Być może z nieszczęścia wyniknie jakieś dobro"

Arcybiskup Gądecki wierzy, że obecna sytuacja przyniesie jakieś korzyści. – Być może z nieszczęścia, które nas spotkało, wyniknie jakieś dobro, może to wszystko sprowokuje w ludziach szukanie Słowa Bożego. Być może sytuacja takiego ograniczenia, które zostało narzucone, da efekt, który będzie błogosławiony – dodał.

Były też osoby, które nie skorzystały z udzielonej dyspensy. W niedzielę w kościele obecni byli m.in. były prezydent Lech Wałęsa oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Warto dodać, że wcześniej abp Gądecki proponował zwiększenie liczby mszy, aby nie było tłumów w kościołach.

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Niestety, ale pandemia dotyka coraz więcej osób. Obecnie mamy 150 potwierdzonych przypadków zakażeń, w tym trzy ofiary śmiertelne. Najgorsze jest jednak to, że statystyki zaczynają rosnąć z coraz większą intensywnością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić