Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest już obowiązkowa. Jasne wytyczne

16

Aplikacja "Kwarantanna domowa" to obowiązkowy towarzysz wszystkich, którzy odbywają kwarantannę po kontakcie z chorymi, podejrzewają zakażenie koronawirusem lub przyjechali do Polski z zagranicy.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" nie zastępuje kontroli policji
Aplikacja "Kwarantanna domowa" nie zastępuje kontroli policji (Getty Images, NurPhoto )

Teraz korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa" to już obowiązek. Jest to efekt podpisania przez prezydenta specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Aplikację udostępniono dwa tygodnie temu. Początkowo była dobrowolna. Jej celem jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, jak chociażby zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Selfie sposobem na weryfikację

W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany przez polskieradio24.pl.

Jak zacząć korzystać z aplikacji? Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu. Później osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-em szczegółowe wytyczne.

Po aktywacji aplikacji należy zrobić sobie tzw. selfie. - Będzie to zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. Kolejne zadania to wysyłanie zdjęć o różnych porach dnia, po prośbie pojawiającej się w aplikacji.

Oprogramowanie wykorzystuje geolokalizację i system porównywania twarzy. Na wykonanie zdjęcia jest 20 minut. Niezrealizowanie zadania w czasie to sygnał dla służb, że dzieje się coś niedobrego. Aplikacja nie zastępuje kontroli policyjnych, ale je uzupełnia.

Kto jest zwolniony z korzystania z aplikacji? Osoby z dysfunkcją wzroku, a także te, które złożyły oświadczenie, że nie są użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia pozwalającego na zainstalowanie tego oprogramowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić