o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus w Polsce. Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest już obowiązkowa. Jasne wytyczne

10
Podziel się

Aplikacja "Kwarantanna domowa" to obowiązkowy towarzysz wszystkich, którzy odbywają kwarantannę po kontakcie z chorymi, podejrzewają zakażenie koronawirusem lub przyjechali do Polski z zagranicy.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" nie zastępuje kontroli policji
Aplikacja "Kwarantanna domowa" nie zastępuje kontroli policji (Getty Images, NurPhoto )
bEhBAmRh

Teraz korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa" to już obowiązek. Jest to efekt podpisania przez prezydenta specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Aplikację udostępniono dwa tygodnie temu. Początkowo była dobrowolna. Jej celem jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, jak chociażby zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.

bEhBAmRj

Selfie sposobem na weryfikację

W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany przez polskieradio24.pl.

Jak zacząć korzystać z aplikacji? Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu. Później osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-em szczegółowe wytyczne.

Po aktywacji aplikacji należy zrobić sobie tzw. selfie. - Będzie to zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. Kolejne zadania to wysyłanie zdjęć o różnych porach dnia, po prośbie pojawiającej się w aplikacji.

bEhBAmRp

Oprogramowanie wykorzystuje geolokalizację i system porównywania twarzy. Na wykonanie zdjęcia jest 20 minut. Niezrealizowanie zadania w czasie to sygnał dla służb, że dzieje się coś niedobrego. Aplikacja nie zastępuje kontroli policyjnych, ale je uzupełnia.

Kto jest zwolniony z korzystania z aplikacji? Osoby z dysfunkcją wzroku, a także te, które złożyły oświadczenie, że nie są użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia pozwalającego na zainstalowanie tego oprogramowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEhBAmRK
KOMENTARZE
(10)
oburzony
rok temu
To już nie są żarty,to jest pod pretekstem korony zacieśnianie pętli na naszych szyjach.Ludzie!To jest inwigilacja całej ludzkości,nie tylko nas Polaków.To się już dzieje we wszystkich państwach.To jest bardzo niebezpieczne dla naszych swobód obywatelskich,naszego życia prywatnego itd,itd.Najgorsze jest to że dużo ludzi ma tego świadomość a bezwolnie na wszystko się zgadzamy,zachowujemy się jak owce idące na rzeź. To tak jak w "Medalionach" Z.Nałkowskiej "LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS"
kos
rok temu
nie jestem nigdzie notowany a to byloby tak? jakbym w przyszlosci chcial byc notowany, ja mam smartfona wyjme jakby coo? kartę do starej nokii i nie sciągne aplikacji a tel. chodzi dobrze do rozmów.
Florian
rok temu
A jak mam telefon starego typu ktos da mi smartfona
bEhBAmRL
wirus
rok temu
pegazus się nie obrabia oni z nas kpią!!!!!
Jasiek z IV b
rok temu
Pieprzenie bzdur ! Dajcie tą apkę na telefon mojego dziadka Nokia 3510i
12345
rok temu
to nie działa
Kala
rok temu
Przecież to żart Prima aprilis
Cro
rok temu
A jak będzie ktoś spać i nie ogarnie przez to zdj na czas to co? teraz każdy będzie czekać w panice na apke czy coś się nie pojawi? WTF
Ank
rok temu
A co jak ktos nie ma smartfona albo internetu? Rzad daje za darmo???
qaqa
rok temu
Ta wysyłać fotki do policji, które tam zostaną na wieki razem ze wszystkimi danymi osobowymi i informacjami z telefonu, sprytne, może lepiej zakładać nadajniki na kostki?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić