Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus w Polsce. Przerywasz kwarantannę? Sprawdź, jaka kara ci grozi

1

W Polsce doszło do przypadków, gdy osoby objęte kwarantanną złamały zasady i opuściły wyznaczone miejsce. Rząd nie zamierza odpuścić mieszkańcom, którzy narazili siebie i innych na niebezpieczeństwo. Jakie kary im grożą?

Koronawirus w Polsce. Przerywasz kwarantannę? Sprawdź, jaka kara ci grozi
(PAP, Andrzej Grygiel)

Już kilkakrotnie doszło do sytuacji, gdy osoby z podejrzeniem koronawirusa uciekły z kwarantanny. Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga wszczęła śledztwo m.in. w sprawie mieszkańca Legionowa, który samowolnie opuścił teren stołecznego szpitala zakaźnego.

Koronawirus w Polsce: jakie kary grożą za złamanie zasad kwarantanny?

Za złamanie zasad kwarantanny grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W zależności od okoliczności zdarzenia winny może zostać obłożony również karą grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Osoby, którym zostanie udowodniona wina, będą odpowiadać z artykułu 165 kodeksu karnego. Dotyczy on sytuacji, kiedy dana osoba naraża zdrowie lub życie osób postronnych poprzez szerzenie choroby zakaźnej lub epidemii.

Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinne – WP cytuje treść artykułu 165 Kodeksu Karnego.

Kwarantanna dotyczy nie tylko osób, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa. Taki obowiązek jest nakładany również na osoby mające styczność z zarażoną osobą, nawet jeśli same nie wykazują objawów choroby - informuje Wirtualna Polska.

Zobacz także: Zobacz też: Co koronawirus robi z płucami. Wstrząsające zdjęcia włoskich lekarzy

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić