Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Sukces naukowców z Poznania. Powstał polski test na wirusa

313

Badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu dopięli swego. Doprowadzili do powstania pierwszego polskiego testu na koronawirusa.

Koronawirus. Wysiłki naukowców z Poznania przyniosły efekty.
Koronawirus. Wysiłki naukowców z Poznania przyniosły efekty. (East News, Paweł Jaskolka)

Członkowie Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu to absolutna elita. Gdy dowiedzieli się, że w poznańskim sanepidzie brakuje rąk do pracy, zwołali wirusową grupę wsparcia i stanęli do walki z SARS-COV-2. Wiedzieli, że ich pomoc jest konieczna.

Porzuciliśmy swoje zajęcia i pracowaliśmy po kilkanaście godzin dziennie - mówi dr Luiza Handschuh z Pracowni Genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, cytowana przez "SuperExpress".

Badacze pracowali praktycznie przez całą dobę. Nie tylko robili badania na obecność SARS-COV-2 w konkretnych próbkach od pacjentów, ale także rozpracowywali test, bez którego batalia z wirusem z Wuhan nie byłaby możliwa.

Zobacz także: Wolontariat w czasach pandemii. Tak pomagają Polacy

Naukowcy wiedzą już, jak wyprodukować test

Z Poznania docierają do nas kapitalne wieści. Tamtejsi naukowcy doszli już do tego, jak wyprodukować pierwszy polski test na koronawirusa.

Dla nas, jeśli chodzi o biologię molekularną opracowanie tego testu nie było skomplikowane. Kluczowe jest opracowanie najprostszego i najszybszego protokołu. Nie bylibyśmy uzależnieni od stanów magazynowych dużych firm biotechnologicznych w Europie - przyznaje w rozmowie z "SE" dr kierownik Instytutu Chemii Bioorganicznej.

Trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rozwoju ws. produkcji takich testów. - Taki test składa się z pewnych elementów, które są uniwersalne i dostępne. Znaleźliśmy polską firmę, która jest w stanie te elementy ogólnodostępne dostarczyć - twierdzi prof. Marek Figlerowicz, szef instytutu.

Sukces badaczy z Poznania szansą na oszczędności, ale nie tylko. Co zdecydowanie ważniejsze, dzięki ich zaangażowaniu można by zdecydowanie zwiększyć liczbę dostępnych na rynku testów.

Na start mogłoby powstać nawet 100 tys. polskich testów. Zaangażowanie naukowców z Poznania docenił Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Poinformował on, że z rezerwy na zarządzanie kryzysowe przekaże naukowcom z Instytutu PAN 100 tys. złotych na działania prowadzone w związku z tworzeniem testu do wykrywania wirusa SARS-CoV-2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić