Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Kraje, które po cichu kombinują z Kim Dzong Unem. Ogłosili "czarną listę"

107
Podziel się:

Niemal 50 państw naruszyło sankcje nałożone na Koreę Północną. Kilkanaście podpadło wyjątkowo, bo ich kontakty dotyczyły wojska.

Kraje, które po cichu kombinują z Kim Dzong Unem. Ogłosili "czarną listę"
(Getty Images, Tomohiro Ohsumi)

W okresie od marca 2014 roku do września 2017 roku łącznie 49 państw naruszyło instrukcje Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - głosi raport opublikowany przez uznany ośrodek analityczny Institute for Science and International Security (Instytut Nauki i Międzynarodowego Bezpieczeństwa) z Waszyngtonu.

13 krajów jest zamieszanych w kontakty z armią Korei Północnej. Według autorów raportu wśród nich są: Angola, Kuba, Iran, Mozambik, Mjanma, Sri Lanka, Syria, Egipt i Uganda. Wiele krajów z "czarnej listy" to państwa rządzone przez niedemokratyczne reżimy. Od lat prowadzą podejrzane interesy z komunistami z Północy. Niektóre kraje dostarczały sprzęt wojskowy, a do innych wyjeżdżali północnokoreańscy instruktorzy, by szkolić miejscowe oddziały.

Na liście są także państwa o dobrej reputacji, ze sprawnymi służbami. 19 krajów ułatwiało reżimowi przepływy finansowe i zakładanie firm, które są przykrywkami dla przedstawicieli Korei Północnej. W ten sposób dostarczają Pjongjangowi tak cennej waluty wymienialnej. Wśród tych krajów raport wymienia Singapur, Malezję, Indie, Chiny - donosi serwis Asian Correspondent.

Kolejny problem to kupowanie od komunistów zakazanych towarów. Amerykanie ujawnili, że 18 państw importowało z Korei Północnej między innymi minerały. Zabraniają tego postanowienia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ignorują je Chiny, Indie, Indonezja, Malezja, Filipiny i Wietnam. Mało tego - kraje te użyczają swojej bandery statkom Kim Dzong Una, by ułatwić im przewożenie towarów i handel.

Zobacz także: Zobacz także: Korea Północna wystrzela kolejną rakietę. "Poleciała wyżej, niż jakakolwiek inna"

Pierwotnie raport miał ujrzeć światło dzienne miesiąc później. Amerykański think tank postanowił jednak przyspieszyć jego ujawnienie ze względu na ostatnią próbę rakietową Kim Dzong Una. Specjaliści zalecają - w szczególności USA - wywieranie silnej presji na kraje, które wspierają reżim Kim Dzong Una, nawet tylko prowadząc z nim handel. Postulują również wydalenie koreańskich wojskowych z państw, które są związane z Pjongjangiem interesami wojskowymi.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(107)
Zbyszek
5 lata temu
Suwerenny kraj może handlować z kim chce i produkować broń na jaką go stać.
max
5 lata temu
"Specjaliści zalecają - w szczególności USA - wywieranie silnej presji na kraje, które wspierają reżim Kim Dzong Una, nawet tylko prowadząc z nim handel" - to kto w końcu zaleca, specjaliści czy USA? bo to zasadnicza różnica. Zrozumcie w końcu - interes poszczególnych państw, niekoniecznie idzie w parze z interesem USA.
polska zawsze...
5 lata temu
a Merkel nakłada z Brukselą na Rosję sankcję by świat widział,a w nocy rozmawiają jak,gdzie,kiedy Putin ma do Europy Zachodniej wyłać więcej ropy,gazu i innych składników mineralnych potrzebnych np do przemysłu zaawansowanego ..
Błaznow
5 lata temu
ruski reżim wspiera koreański. to proste
Komarok
5 lata temu
totalitarna Rosja i totalitarna Korea Pn to najbardziej zaprzyjaźnione kraje na świecie !
Ivancev
5 lata temu
Rosja pierwsza pomaga Kimowi !
m
5 lata temu
jak rozumiem angola sprzedaje ursusy do korei ?
Starszy człow...
5 lata temu
Kto tu w końcu powinien być na tej czarnej liście.Przecież Korea Półn. na nikogo nie napada , no i kraje z nią handlujące również a te tzw. aniołki jak jankesi czy państwa zachodnie są faktycznie rozbójnikami na które trzeba uważąć.
kary 1946
5 lata temu
są solą w oku bankersom pionierami do lepszego świata
gosc
5 lata temu
slowo komunistow ma jak zwykle negatywny charakter,co innego u kapitalistow ,jak nie kupisz to zmusza.
rl
5 lata temu
nie widze polski
Nick
5 lata temu
A San Escobar nie wpisali na listę?
Majkel
5 lata temu
Pecunia non olet..
cotam
5 lata temu
Według jankesów świat byłby piękny gdyby każdy homo sapiens był wyznawcą polityki jankesów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić