W okresie od marca 2014 roku do września 2017 roku łącznie 49 państw naruszyło instrukcje Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - głosi raport opublikowany przez uznany ośrodek analityczny Institute for Science and International Security (Instytut Nauki i Międzynarodowego Bezpieczeństwa) z Waszyngtonu.
13 krajów jest zamieszanych w kontakty z armią Korei Północnej. Według autorów raportu wśród nich są: Angola, Kuba, Iran, Mozambik, Mjanma, Sri Lanka, Syria, Egipt i Uganda. Wiele krajów z "czarnej listy" to państwa rządzone przez niedemokratyczne reżimy. Od lat prowadzą podejrzane interesy z komunistami z Północy. Niektóre kraje dostarczały sprzęt wojskowy, a do innych wyjeżdżali północnokoreańscy instruktorzy, by szkolić miejscowe oddziały.
Na liście są także państwa o dobrej reputacji, ze sprawnymi służbami. 19 krajów ułatwiało reżimowi przepływy finansowe i zakładanie firm, które są przykrywkami dla przedstawicieli Korei Północnej. W ten sposób dostarczają Pjongjangowi tak cennej waluty wymienialnej. Wśród tych krajów raport wymienia Singapur, Malezję, Indie, Chiny - donosi serwis Asian Correspondent.
Kolejny problem to kupowanie od komunistów zakazanych towarów. Amerykanie ujawnili, że 18 państw importowało z Korei Północnej między innymi minerały. Zabraniają tego postanowienia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ignorują je Chiny, Indie, Indonezja, Malezja, Filipiny i Wietnam. Mało tego - kraje te użyczają swojej bandery statkom Kim Dzong Una, by ułatwić im przewożenie towarów i handel.
Pierwotnie raport miał ujrzeć światło dzienne miesiąc później. Amerykański think tank postanowił jednak przyspieszyć jego ujawnienie ze względu na ostatnią próbę rakietową Kim Dzong Una. Specjaliści zalecają - w szczególności USA - wywieranie silnej presji na kraje, które wspierają reżim Kim Dzong Una, nawet tylko prowadząc z nim handel. Postulują również wydalenie koreańskich wojskowych z państw, które są związane z Pjongjangiem interesami wojskowymi.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.