Aleksander Sławiński| 

Lesbos. Starcia mieszkańców z policją i ataki na dziennikarzy

454

Grecka wyspa Lesbos zmaga się z falą uchodźców, którzy próbują się dostać do Europy. Od kilku dni na wyspie trwa poważny kryzys, wybuchają zamieszki, a przemoc stosowana jest przez wszystkie ze stron. W niedzielę przeciwnicy imigracji zaatakowali dziennikarzy i członków organizacji pomagających uchodźcom.

Pobicie dziennikarza przez młodych Greków
Pobicie dziennikarza przez młodych Greków (Forum, Stringer)

Na greckiej wyspie Lesbos panuje chaos. W związku z kryzysem migracyjnym wybuchły tam przedwczoraj zamieszki. Mieszkańcy oraz członkowie grup prawicowych próbowali zablokować uchodźcom dostanie się na brzeg wyspy w miejscowości Thermi. Doszło również do starć z policją, a kilka grupek wyładowało swoją agresję na dziennikarzach i członkach międzynarodowych organizacji. Można to zobaczyć na zamieszczonym na Twitterze filmie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Niepokoje trwają również na innych wyspach. W czwartek na Lesbos, Chios i Samos odbyły się demonstracje przeciwko przyjmowaniu kolejnych osób. Istniejące tam ośrodki są przepełnione, a mieszkańcy coraz bardziej nieprzyjaźnie nastawieni do przybyszów. Fatalne warunki w obozach wpływają na rosnącą rosnącą agresję ze strony sfrustrowanych mieszkańców.

Zobacz także: Życie uchodźców w Jordanii

Turcja wypuszcza uchodźców

Od 2016 roku Turcja, na mocy porozumienia z UE, zatrzymywała na swoim terenie uchodźców, którzy wcześniej zmierzali do Europy. Jednak w wyniku zaostrzającego się konfliktu w Syrii i niejasnego stanowiska Brukseli w tej sprawie Ankara zapowiedziała, że nie zamierza dłużej utrudniać migrantom wędrówki na Zachód. Jednocześnie kraj na 72 godziny otworzył granice z ogarniętą wojną syryjską prowincją Idlib. Spowodowało to napływ kolejnych uciekinierów, którzy w wyniku konfliktu stracili często cały dorobek.

Malutkie Lesbos leży zaledwie 30 kilometrów od wybrzeży Turcji. Jest jednym z głównych miejsc, przez które uchodźcy z Bliskiego Wschodu starają się dotrzeć do Europy. Od czasu, gdy prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, otworzył granice, dla tych, którzy chcą się skierować do Unii Europejskiej, Grecja zmaga się z problemami podobnymi do tych jesienią 2015 roku. Granice kraju są dosłownie szturmowane przez zdesperowanych ludzi. U wybrzeży wyspy utonęło wczoraj dziecko, którego rodzice starali się dostać na wyspę.

W niedzielę premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis zapowiedział, że jego kraj zawiesza na miesiąc przyjmowanie wniosków o azyl. Zapowiedział też radykalne zaostrzenie metod ochrony granic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić