o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Łukasz Orbitowski: Katedra Notre Dame zgasła zalana potokiem bzdur

40
Podziel się

W zalewie spiskowych teorii i światopoglądowego hejtu wokół pożaru katedry Notre Dame - bardzo ciekawy głos zabrał pisarz Łukasz Orbitowski. W o2.pl republikujemy wpis autora takich głośnych książek jak "Szczęśliwa ziemia", "Inna dusza" czy "Exodus".

Łukasz Orbitowski: Katedra Notre Dame zgasła zalana potokiem bzdur
(East News, Jacek Trublajewicz/REPORTER)
bDTWiMth

Katedra zgasła zalana potokiem bzdur. Bodaj Max Kolonko napisał, że trzeba strzec tej naszej katedry, na Wawelu. Jasne, pilnujmy, choć festiwal płonących budynków sakralnych wydaje mi się umiarkowanie prawdopodobny.

Bredzi się o symbolicznym końcu starej Europy (której dawno już nie ma), albo o miejscu na nowy meczet. Każda awantura, każda tragedia pozwala stwierdzić, jak wielu ludziom rozum odjęło.

Katedra zostanie odbudowana. Wygląda na to, że pożar umożliwił pozyskanie funduszy, których wcześniej brakowało (jedna tylko korporacja rodzinna ofiarowała 100 milionów Euro). Rzeczy bezcenne, na przykład relikwie, wynieśli strażacy. Notre Dame stanie taka jaka była, a nawet lepsza, bez zniszczonych desek, a za dwadzieścia lat nikt o tym pożarze nie będzie pamiętał.

bDTWiMtj

A jednak wczoraj byłem naprawdę poruszony i nawet skasowałem swój głupkowaty żart na temat pożaru. Zamieściłem go gdy ogień był niewielki. W miarę jego rozprzestrzeniania się żart stracił swój i tak nie wielki, walor śmieszący. Po prostu nie było wiadomo, czy Notre Dame ocaleje.

Jestem niewierzący, wręcz organicznie odporny na Boga, ale uważam, że ludzkość nie wydała w całej swojej historii nic piękniejszego nad katedrę. Gdy jestem w jakimś dużym mieście, zaraz pędzę do katedry, żeby się pozachwycać.

Średniowieczna katedra, moim zdaniem, ucieleśnia wszystko co w nas, ludziach, najlepsze: miłość do piękna, wyrażoną w projekcie, potęgę techniczną konieczną do wzniesienia tak imponującego budynku (używając do tego sprzętu sprzed ośmiuset lat), siłę ciała i woli robotników, którzy pracowali przy budowie solidarnie i wspólnotowo, tracąc nieraz życie.

bDTWiMtp

Pod pięknym sklepieniem katedry zamyka się nie tylko naturalne pragnienie transcendencji (my znikamy po śmierci, katedra jednak trwa) ale i potrzeba bycia kimś więcej niż się jest, przeskakiwania siebie. Katedra to nietzscheańska strzała, wypuszczona na drugi, daleki brzeg. Tak ciężka, tak lekka. To straszne, gdy płonie.

Więcej wpisów Łukasza Orbitowskiego znajdziesz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTWiMtK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Mr
2 lata temu
Problem w tym, że to już nie będą te same ponad 850 letnie materiały
Bolo Bambollo
2 lata temu
O2 też się zalało potokiem bzdur - dobry nagłówek, ale z artykułu nic nie wynika :P
erzetka1
2 lata temu
taaaa nabijał się z pożaru Katedry ,gdy ogrom pożaru pokazał jak żałosne to było nabijanie się ,to teraz wpisy i poematy nie na temat Katedry .....Średniowieczna katedra,siłę ciała i woli robotników......ale nic o tym że to wiara ludzi w tamtym czasie w Boga pozwoliła na ten rozmach budowli ,za to autor zaznacza ,że.....Jestem niewierzący, wręcz organicznie odporny na Boga.......ciekawi mnie czy stroił by sobie żarciki np. z płonących meczetów albo synagog ? Wątpię pewnie od razu szukano by radykalnych ekstremistów prawicowych itp.
bDTWiMtL
Małgorzata
2 lata temu
Samego dachu może najmniej żal, dachy w gotyckich katedrach nieraz się waliły. Ale np. witraży nikt już nie zastąpi czymś choćby częściowo tak wartościowym, jak one były.
proste i smut...
2 lata temu
Sama katedra jest najmniej wazna to symbol chrzescijanstwa z ktorego pozaru podejzewam ze cieszylo sie pewnie 50 % mieszkancow Francji ktorzy sa przewaznie muzulmanami lub przeciwnikami katolikow . Podobno za kilkanascie lat we Francji bedzie juz mniej niz polowa typowych francuzow.,podobnie dzieje sie w skandynawii.Sa rejony gdzie Katolik nie moze wyjsc na ulice z lancuszkiem i krzyzykiem na szyji.
Najnowsze komentarze (40)
Twój nick
2 lata temu
Jak widzę, że pan jest "organicznie odporny na Boga" i zachwyca robotniczą " solidarną" i "wspólnotową" pracą, to od razu widzę, że pan jest fanem Marksa. Ciekawe że wśród robotników, którym sam jestem, te wasze "robotnicze" ideały wspólnoty i socjalizmu są najmniej popularne, a najbardziej są modne wśród pseudointelektualistów którzy się pracą w życiu nie pokalali
As
2 lata temu
"Nietzscheańska strzała" w aspekcie katedry w Paryżu? Kto to pisał? Niedouczony lewak? Owszem, Nietzsche powiedział: "Kocham wielkich wzgardzicieli, gdyż są to wielcy wielbiciele i strzały tęsknoty na brzeg przeciwny.", ale to było w odniesieniu do tych ludzi, co za nic mając swoje życie, rzucają się w otchłań szaleństwa, aby dotknąć swoich ukrytych możliwości.
Rem
2 lata temu
Potok bzdur, ale redaktora piszącego ten tekst.
małej wiary
2 lata temu
cóż tak naprawdę możemy dzieło rąk ludzkich, siła ciała i woli człowieka itd... możemy budować, planować ale to wszystko tak naprawdę nie jest w naszej mocy. Ludzie powinni przede wszystkim widzieć Boga, a te wszystkie piękne świątynie bez Niego jaki mają sens?Może to miał na celu ten pożar ludzie zapomnieli o Bogu do katedry przychodzili jak do muzeum popatrzeć na piękne przedmioty, zabytki zapominając w jakim celu i dla kogo ta katedra powstała. Może właśnie Notre Dame - Nasza Pani woli prosty z wiarą odmówiony różaniec niż przepiękną budowlę w której się jej nie dostrzega.Katedra Notre Dame to Symbol ale czego symbol czy aby chrześcijańskich wartości? Jestem zdecydowanie za odbudowaniem tej pięknej świątyni w której dane mi było być, odbudować ją dla przyszłych pokoleń ,aby wraz z nią odbudować wiarę która dawno już legła w zgliszczach.
gosc
2 lata temu
A co to za pajac
Qa
2 lata temu
Pożar tylko rozpalił głupotę takich jak on. Ten facet to większa ruina niż ta katedra
WatykanMafia
2 lata temu
Nie ma kasy w kolonii watykańskiej – rosna ceny – zapowiadają nowe podatki a Morawiecki chce sponsorować odbudowę majątku watykańskiego w paryzu ! Perfidia nie ma granic!
Majaki Łyska
2 lata temu
P... dolisz łysku jak potrzepany. We Francji ostatnio często płoną kościoły I są wandalizowane, tylko Marxistowskie gudłajskie media głównego scieku przemilczają to... Heh.. " pisarz" Coś ty napisał? "Chyba poradnik kucharski dla pań domu co najwyżej
bDTWiMtD
Gtqw3
2 lata temu
tylko że "festiwal płonących obiektów sakralnych" akurat ma miejsce. We Francji. To jedenasty kościół który spalił się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Ale to pewnie wszystko przypadki, wiadomo że kościoły samoistnie się zapalają. Pewnie przez falę upałów...
Mariusz
2 lata temu
Orbitowski pewien oficer francuski z okresu pierwszej wojny twierdził że pod ostrzałem ciężkiej artylerii nie ma ateistów nawet ci najbardziej zatwardziali się modlom tak że nie obnoś się ze swoim ateizmem bo w życiu różnie bywa i jeszcze może ci się odmienić tak jak mi po pewnych wydarzeniach
edzio pijak
2 lata temu
"odporny na Boga".......póki Piotr nie zacznie dzwonić kluczami.
olejk
2 lata temu
żenada
alfik
2 lata temu
Pitolenie o szopenie lewaka. Szkoda czasu na czytanie.
XXL
2 lata temu
Pozwólcie Pani z Notre Dame odejść.Wyrzekliście się jej Syna czemu chcecie Ją zatrzymać?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić