Jeżeli ktoś kocha jakiś kwiat, który istnieje w jednym tylko egzemplarzu pośród tysięcy i tysięcy gwiazd, to wystarczy mu do szczęścia, żeby nań patrzył. Myśli wtedy: „Tam gdzieś jest mój kwiat…”. Ale jeżeli owieczka ten kwiatek zje, to temu komuś robi się tak, jak gdyby wszystkie gwiazdy zgasły - ten piękny cytat pochodzi z jednej z najpopularniejszych książek na całym świecie.
„Mały Książę” to tylko z pozoru bajka skierowana do najmłodszych czytelników. Oprócz pięknej i wciągającej historii zawiera w sobie wiele alegorii oraz przemyśleń dotyczących życia, śmierci, miłości, samotności, odpowiedzialności za drugiego człowieka, a także religii. Jednak najważniejsze jest w niej zagadnienie przyjaźni, która według autora jest największym sensem ludzkiego życia.
*Książka została przetłumaczona na ponad 270 języków oraz dialektów. *Co ciekawe, najpierw w druku ukazało się angielskie tłumaczenie, później dopiero francuski oryginał. Każdego roku czytelnicy kupują około miliona egzemplarzy „Małego Księcia”.
*Książka została wydana również pismem Braille'a w wielu językach. * M.in. po polsku, angielsku, hiszpańsku czy turecku.
„Mały Książę” jest nie tylko piękną historią z ukrytym przekazem. Ma także walory edukacyjne. Powieść często służy jako podręcznik dla studentów, którzy dopiero rozpoczynają naukę języka francuskiego.
*Inspiracją do napisania „Małego Księcia” był wypadek lotniczy, z którego autor cudem uszedł z życiem. *Antoine de Saint-Exupéry był nie tylko pisarzem i poetą. Mało kto wie, że autor jednej z najsławniejszej opowieści na całym świecie był zawodowym pilotem. 30 grudnia 1935 roku wraz z nawigatorem André Prévotem rozbili się samolotem na Pustyni Libijskiej na Saharze. Spędzili tam kilka upalnych dni, mając przy sobie tylko słodką kawę, trochę czekolady i herbatników. Zostali uratowani czwartego dnia przez karawanę Beduinów.
*„Mały Książę” był również inspiracją dla polskich autorów. * W 1997 roku Krzysztof Wiczkowski wydał książkę pt. „Mały Książę i Róża”, która nawiązywała do dalszych losów głównego bohatera. Autor opisuje zdarzenia, które nastąpiły po powrocie Małego Księcia na asteroidę B-612. Podobno polska wersja książki również kończy się mnóstwem niedopowiedzeń.
W mieście Hakone w Japonii znajduje się muzeum „Małego Księcia”. Podczas spaceru poznajemy przygody głównego bohatera. W muzeum znajduje się małe „francuskie” miasteczko, w którym mieszczą się piekarnie, przeróżne sklepy, a także piękne, zielone ogrody. Wśród eksponatów możemy również znaleźć pamiątki po autorze książki. Dzięki nim mamy wgląd w to, kim był i w jakich warunkach żył pisarz.
Karolina Bodura
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.