Tegoroczna nagroda powędrowała do Williama C. Campbella, Satoshi Omury oraz Youyou Tu. Przyznany w Sztokholmie Nobel z dziedziny medycyny i fizjologii jest ukoronowaniem pracy naukowców w dziedzinie zwalczania chorób, rozprzestrzeniajacych się w krajach słabo rozwiniętych.
Pierwszą połowę nagrody otrzymał zespół złożony z Irlandczyka Campbella i Japończyka Satoshiego. Odkryli oni lek zwalczający choroby wywołane przez nicienie. Mowa między innymi o słoniowaciźnie i ślepocie rzecznej. Opracowany przez nich lek, awermektyna, bardzo ograniczył skutki tych przypadłości.
Tegorocznego Nobla odebrała też chińska badaczka Youyou Tu za badania w leczeniu malarii. Ta przenoszona przez komary choroba wywoływana jest przez pierwotniaka atakującego czerwone krwinki Powoduje znaczne uszkodzenia w mózgu i może prowadzić do śmierci. Artemeter, lek stworzony przez Chinkę, może zmienić cały sposób leczenia. Znacznie zmniejsza śmiertelność wśród zakażonych pacjentów.
Dzięki badaniom tegorocznych Noblistów udało się ograniczyć choroby, na które choruje kilkaset milionów osób rocznie. Co roku liczba ta wzrasta, głównie z powodu ocieplania klimatu i atakowania przez pasożyty nowych rejonów. Coraz częściej przypadki zachorowań wychodzą poza Afrykę, Południową Azję oraz Amerykę Południową, dlatego osiągnięcia nagrodzonych naukowców wydają się tak ważne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.