Piotr Kalsztyn| 

Myśleli, że to zwierzę wyginęło. Znaleźli pierwszy żywy okaz po 100 latach

57

Naukowcy z Australii mogą mówić o wielkim sukcesie. Podczas wyprawy w parku narodowym znaleźli zwierzę, które od lat widniało tylko w podręcznikach.

Myśleli, że to zwierzę wyginęło. Znaleźli pierwszy żywy okaz po 100 latach
(UNSW Sydney, R Pedler)

Mały drapieżnik uważany był za gatunek wymarły. Naukowcy znaleźli jednak pierwszą mulgarę pręgoogonową w parku narodowym w Tibooburze - czytamy w portalu news.com.au. Gatunek nie był tam widziany od 100 lat. Wiadomo jednak, że ten niewielki torbacz licznie zamieszkiwał te rejony, badacze często trafiali na jego kości.

*Za wyginięcie mulgary miały odpowiadać europejskie zwierzęta. *Uważa się, że torbacz nie miał szans z kotami i lisami, które na Antypody sprowadzili osadnicy. To pierwszy przedstawiciel gatunku w tym rejonie, którego zauważono. Naukowcy zmierzyli wymiary samicy, po czym wypuścili ją na wolność. Mają nadzieję, że znajdzie partnera i przyczyni się do odnowienia gatunku w Nowej Południowej Walii.

Ssak jest krewnym diabła tasmańskiego. Waży zaledwie 150 gramów i osiąga maksymalnie 20 cm długości. Ma na sobie jasne futro, a jego gruby ogon zakończony jest charakterystycznym czarnym grzebieniem. To właśnie stad wziął nazwę.

Zobacz także: Zobacz także: O jego istnieniu nikt nie wiedział. Naukowcy odkryli nowy gatunek

Chociaż jest malutki, to mięsożerny drapieżnik. Torbacz żywi się przede wszystkim owadami i gadami. Zjada również małe ssaki, np. gryzonie. Pokrewne gatunki mulgary zamieszkują również inne rejony Australii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić