Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Olga Wilk
|

Nadchodzi powoli, ale jest nieuchronna. Katastrofa może sparaliżować Kalifornię

34
Podziel się

W kalifornijskim hrabstwie Imperial ogłoszono stan zagrożenia. Powodem jest wypełniony błotem gejzer Niland, który zbliża się do torów i drogi stanowej.

Nadchodzi powoli, ale jest nieuchronna. Katastrofa może sparaliżować Kalifornię
(Union Pacific Railroad)
bEUqrPBx

Gorące, bulgocące źródło pojawiło się w 1953 roku. Przez dekady nie stanowiło żadnego zagrożenia. Dopiero około 11 lat temu błoto zaczęło powoli przesuwać się w stronę linii telekomunikacyjnych. W ciągu ostatnich 6 miesięcy prędkość, z jaką się porusza, znacząco wzrosła. Do tego stopnia, że wzbudziło to poważne obawy władz.

To nadchodząca powoli katastrofa - powiedział Alfredo Estrada, komendant straży pożarnej w hrabstwie Imperial.

*Błoto próbowano powstrzymać na różne sposoby. * Nie pomogło wysuszanie terenu, wykopywanie studni, wrzucanie kamieni do źródła. Przedsiębiorstwo kolejowe Union Pacific Railroad zbudowało nawet wysoki na 23 metry i szeroki na 36 metrów stalowy mur, który miał oddzielić nieustępliwy gejzer od torów. Błoto bez trudu pokonało każdą przeszkodę.

bEUqrPBz

Źródło jest zlokalizowane na południowym krańcu uskoku San Andreas. Oddziela on dwie płyty litosfery: pacyficzną i północnoamerykańską. Eksperci są jednak zgodni co do tego, że obecność gejzeru nie ma nic wspólnego z aktywnością sejsmiczną - donosi "Science Alert".

Przedsiębiorstwo Union Pacific Railroad wybudowało już nowe tory. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Pociągi będą musiały jeździć okrężną drogą, na dodatek o wiele wolniej niż do tej pory. Jeśli błoto dopełznie do torów, prawdopodobnie konieczne będzie wybudowanie mostu. Na razie nie ma żadnej alternatywy dla ruchu kołowego.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj też: Zalana Wenecja. Kelnerzy się nie przejmują
bEUqrPCa
KOMENTARZE
(34)
Misza
3 lata temu
Kolej to nie jest telekomunikacja... tylko komunikacja
wino
3 lata temu
może pomnik tam postawić
Taj fun
3 lata temu
Może geje z lesbijkami i transami załatwią temat.
bEUqrPCb
Marian
3 lata temu
Każdą pierdołę z USA trzeba opisać.
mia
3 lata temu
co by nie zrobili, nie powstrzymają go...to natura, z którą człowiek nawet nie ma co konkurować. Człowiek robi wszystko, żeby ją poskromić i wykorzystać dla swoich (niekiedy podłych celów), ale niewiele jest w stanie zrobić, gdy przyjdzie się zmierzyć z jej siłą. Jesteśmy zbyt marni, szkoda, ze tak mało ludzi to rozumie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed wielką wodą, pożarem, trzęsieniem ziemii, wybuchem wulkanu, gejzeru, ...można próbować stworzyć jakieś zabezpieczenia, lepszą infrastrukturę budować, ale powstrzymać...nie da się. Lepiej się z tym pogodzić...tylko wyrzucą pieniądze w błoto, i tak pieprznie, kwestia czasu, trzeba będzie znaleźć inną drogę.
PoloKokta
3 lata temu
To trza zatkać czymś!
zupa
3 lata temu
wina Tuska
f
3 lata temu
chyba wiekszy problem jest na granicy z Meksykiem
Chłop
3 lata temu
Niech zrobią most
ent
3 lata temu
Wysłać tam Tuska, on mówił o ciepłej wodzie w kranie, będzie jak znalazł.
Yellowstone+L...
3 lata temu
Palikota z Suchocką tam wyślijcie :)
Mikołłaj
3 lata temu
Pan Tusk jest jak Judasz : Judasz sprzedał Jezusa za 30 srebrników .a pan Tusk sprzedał za złamanego grosza komu ??: NIEMCOM !!!
Xyz
3 lata temu
To pewnie wielki błotnisty potwór. Wysłać tam uniwersum Marvela i po sprawie.
bEUqrPBT
Charllie27
3 lata temu
To błoto żyje!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić