Jan Muller| 
aktualizacja 

Najbrudniejsze rzeczy, jakich dotykają ludzie chodząc po mieście. Przechodzi ochota na jazdę rowerem miejskim

13

Sugerując się liczbą bakterii na najczęściej dotykanych powierzchniach w miejscach publicznych należałoby chyba każde wyjście "na miasto" kończyć długim myciem i skrobaniem rąk.

Najbrudniejsze rzeczy, jakich dotykają ludzie chodząc po mieście. Przechodzi ochota na jazdę rowerem miejskim
(Facebook.com/grossmenshealth)

Wcale nie miejskie szalety czy wnętrza autobusów są w mieście najbrudniejsze. Test z Nowego Jorku pokazał, że są inne powierzchnie, po kontakcie z którymi możemy się czymś zarazić i to bardzo groźnym. Ryzykowna jest choćby jazda rowerem miejskim.

Można przyjąć, że jeżeli miara wskaźnika służącego do pomiaru liczby bakterii RLU wynosi ponad 50, to taka rzecz nie powinna mieć kontaktu z naszym jedzeniem. Tymczasem kontrola kierownicy na rowerze miejskim dała wynik 1512. Łatwo się domyślić, że jeżeli coś zjemy zaraz po podróży rowerem, istnieje ryzko, że możemy się przytruć - czytamy w "Men's Health".

Poza kierownicami rowerów, drzwiami do popularnej sieci kawiarni oceniono też czystość klamek największego dworca kolejowego w mieście oraz klamek w taksówach. Urządzenie pokazywało jak dużo jest bakterii na podstawie pobranego materiału biologicznego z danej powierzchni. Tu żyje najwięcej bakterii, w tym nawet groźne prątki gruźlicy czy bakterie kałowe:

  1. Kierownica roweru miejskiego (1512 jednostek RLU)
  1. Klamka do Starbucksa (1090 RLU)
  1. Ekran dotykowy internetowy LinkNYC (807 RLU)
  1. Klamka do taksówki (424 RLU)
  1. Klamka drzwi dworca kolejowego (45 RLU)
  1. Poręcz w wagonie metra (35 RLU)

Czasopismo poświęciło brudnym powierzchniom nowy odcinek serii "Gross" (obrzydliwe) Naczelny magazynu posłużył się czujnikiem wykorzystywanym m.in. w szpitalach. Wykrywa on Adenozyno-5′-trifosforan (ATP), czyli nośnik energii chemicznej używanej w metabolizmie komórki. Im wskaźnik RLU większy, tym w testowanej próbce więcej bakterii. I tych nieszkodliwych, i tych zabójczych. Choć tego urządzenie już nie tłumaczy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Zobacz także: Bakterie czyhają na nas wszędzie. Jak skutecznie z nimi walczyć?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić