aktualizacja 

Najdroższe tworzywo na świecie. Kosztuje 145 mln dolarów za gram!

Naukowcom z Uniwersytetu w Oxfordzie udało się wyprodukować endohedralne fulereny. Próbkę o wadze 200 mikrogramów sprzedali za 32 tys. dol. 200 mikrogramów to mniej więcej tyle, ile jedna piętnasta ciężaru płatka śniegu lub jedna trzecia ludzkiego włosa średniej długości.

Najdroższe tworzywo na świecie. Kosztuje 145 mln dolarów za gram!
(Uniwersytet Oksfordzki)

Fulereny endohedralne to cząsteczki składające się z 60 atomów węgla. W ich środku uwięziony jest obcy atom, np. azotu, fosforu, czy helu – wyjaśnia serwis sciencealert.com. Pomiędzy uwięzionym atomem a całą molekułą dochodzi do wymiany ładunku. To wpływa na chemiczne i fizyczne właściwości związku.

Naukowcy badają możliwość zastosowania związku w zegarach atomowych. Obecnie zegary to wielkie skrzynie. Dzięki fulerenom będzie je można zminiaturyzować do rozmiarów mikroprocesora. To z kolei pozwoli montować zegary atomowe w naszych telefonach, GPS-ach i wielu innych urządzeniach.

Możemy mieć GPS, który lokalizuje nas z dokładnością do 1 milimetra. Obecnie GPS mają dokładność od 1 do 5 metrów – mówi Doug Bolton, naukowiec z Oxfordu.

Rewolucja w dokładności GPS popchnie do przodu rozwój innych technologii. Tak stanie się na przykład w przypadku bezzałogowych samochodów, które, kierowane przez superdokładne GPS-y, staną się bezpieczniejsze.

Jedynym materiałem na Ziemi mogącycm konkurować ceną z fulerenami endohedralnymi jest antymateria. NASA szacuje, że jej 1 gram będzie kosztować 61 bilionów dolarów. Antymaterię można już produkować w akceleratorach. Pytanie tylko, po co to robić, skoro produkcja jest bardzo droga, a nie ma zainteresowania ze strony kupujących.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić