o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Naukowcy: na Ziemi ubywa tlenu

68
Podziel się

Uczeni z Uniwersytetu Princeton w stanie New Jersey w USA odkryli, że z atmosfery bardzo powoli, ale zauważalnie uchodzi tlen.

Naukowcy: na Ziemi ubywa tlenu
(Pixabay.com)
bDRNgdmJ

Naukowcy przeanalizowali pęcherzyki powietrza w lodowcach. Badania rdzeni lodowych z Antarktydy i Grenlandii wykazały, że w ciągu 800 tys. lat poziom tlenu spadł o 0,7 proc. To nie jest wielka i gwałtowna zmiana, interesujące jest natomiast to, że jest trwała.

Zrobiliśmy te badania bardziej z ciekawości, niż z powodu jakichkolwiek oczekiwań. Okazuje się, że jest bardzo wyraźny trend spadkowy – powiedział jeden z badaczy Daniel Stolper.

*Niestety nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. *Zjawiska tego nie można wyjaśnić zanieczyszczeniem powietrza przez przemysł, ponieważ proces ubytku trwa zbyt długo. Jedną z hipotetycznych przyczyn jest erozja. Utleniające się skały, gleba i osady być może zmieniają poziom tlenu atmosferycznego.

bDRNgdmL

Naukowcy uspokajają: nie ma dowodów na to, żeby zmiany wpłynęły na ziemski klimat. Stolper jednak ostrzega przed skutkami rewolucji przemysłowej, która zaczęła się 200 lat temu. Ten relatywnie krótki okres w dziejach Ziemi nie jest jeszcze widoczny w badaniach rdzeni lodowców.

Obecnie zużywamy tlen tysiąc razy szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. W bardzo krótkim czasie spalamy tony węgla. Przyspieszamy naturalne ziemskie procesy - mówi Stolper.

W ciągu pierwszych miliardów lat istnienia Ziemi w atmosferze tlenu nie było w ogóle. Naukowcy uważają, że jednokomórkowe organizmy zwane cyjanobakteriami ewoluowały i spowodowały gwałtowny wzrost poziomu tego pierwiastka. Obecnie tlen to około 21 proc. powietrza, którym oddychamy.

bDRNgdmR

Autor: Olga Mazur

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRNgdnm
KOMENTARZE
(68)
LubieTo
5 lata temu
Wycinają hektary lasów i nie wiedzą dlaczego tlenu ubywa.
on
5 lata temu
Za chwile wprowadza podatek od tlenu- powietrza którym oddychamy :D haha Przywłaszczają sobie zasoby naturalne które są własnością każdego człowieka na ziemi a nie "wybranych"
bolo
5 lata temu
ubywa tlenu i rozumu.
bDRNgdnn
123
5 lata temu
W 1750 roku żyło nas 750 mln, od tamtego czasu w przeciągu prawie 300 lat, zrobiło się 7 miliardów (co poniektórych to bydła), wycięli 60% lasów dla terenów uprawnych i hodowlanych oraz miejskich i nie wiedzą dlaczego tlenu jest coraz mniej. Poza tym zatruwają środowisko spalinami i dymem, dalej wycinają lasy albo je podpalają i zabijają bydło które tylko im się nawinie: dla pieniędzy i strzelenia sobie fotki - zamiast strzelić lepiej sobie w ten pusty łeb. Za 100 lat pewnie będzie nas ze 12 mld i nie mam pojęcia kto was wykarmi. Zobaczcie jaki jest smog w Chinach - a teraz wyobraźcie sobie, że będzie tak w w każdym kraju na świecie za niedługo. Nie mam pojęcia czym wy chcecie kiedyś oddychać, chyba dymem i spalinami. Mam nadzieje, że genetyka zabije was, waszą "nieśmiertelnością", do której tak bardzo dąży wydłużając życie człowieczka, bo dzięki (nie)Bogu mnie już tutaj nie będzie i mam nadzieję, że zreinkarnuję się na zdrowo myślącej planecie w innym układzie. Pozdrawiam.
///////
5 lata temu
Kaczyński napewno zabrał na Żoliborz i tam trzyma.
Najnowsze komentarze (68)
JJKK
5 lata temu
WYCINACIE DDZEWA GMO KTO TU ZADZI LUCYFER ZLI KOSMICI CZY CI DORZY NAD NIMI BOG TU LICZY SIE AKZDY TY TEZ
zam
5 lata temu
to temat aby wprowadzić podatek od oddychania
Zasadowy
5 lata temu
Tlen i inne gazy zawsze uchodziły z atmosfery i będą uchodzic to nie jest zadna sensacja! Kolejny artykuł bedzie miał tytuł "Słońce swieci bedzie ciepło"
czas
5 lata temu
nie żadne 800 set tysięcy to kłamstwo tylko 4400 od potopu , a przyczyna tkwi ! ! czy ktoś jakiś kraj sadzi drzewa więcej jak z ciął ? nikt tylko wycinają i wycinają to z kont ma być więcej tlenu ? poczytaj , kłamstwa w podręcznikach , to się dowiesz
MMMMMMMMMMMMM
5 lata temu
szykuje sie nowy podatek
My
5 lata temu
Tlen został sprywatyzowany przez Gronkiewicz-W.
bzyk
5 lata temu
Ci "naukowcy" to chyba z USA lub UK???
50 latek
5 lata temu
Ale siara każdy normalny wie tylko Oni nie wiedzą
bDRNgdnf
amen
5 lata temu
najwięcej tlenu zużywają jełopy z o2.
Sosna
5 lata temu
A PiSiory wycinają Puszczę Białowieską!Nieuki szkodliwe.
cccp
5 lata temu
Bo żydy srają czosnkiem i cebulą. A najwięcej w polską ziemię od 10 wieków NAS obsrywają.
anomalia
5 lata temu
Tlen się wypala, przechodzi transfuzje, miesza się z innymi czynnikami chemicznymi na Ziemi i zmienia swoją postać, przyroda pobiera tlen, człowiek i jego fantazje eksperymentalne, zanieczyszczenia te które pobierają tlen, jakaś część ulatuje w przestrzeń kosmiczną, tam gdzie żywioł naturalny szaleje wulkany, pożary, ognista dziura w Pakistanie itp. i wiele innych wpływa na czynnik powodujący zmniejszenie stężenia tlenu na Ziemi, ale w ostatnich latach to człowiek najbardziej w to ingerował i nadal to robi. Wszystko kiedyś padnie i się skończy i ciekawe jak o tym będą myśleć ?. Pewnie nic, bo pewnie mają to gdzieś.
NASA
5 lata temu
TRZEBA WIĘCEJ W KOSMOS LATAĆ PO TRZY ZIARENKA PIASKU Z MARSA DZIURAWIĄC ATMOSFERE DOPROWADZAJĄC DO UTRATY TLENU I PROMIENIOWANIA UV.CAŁA TA NAUKA I PSEUDO BADANIA KOSMOSU DOPROWADZĄ DO ZAGŁADY LUDZKOŚCI.TE NAUKOWCY NIĆ MĄDREGO NIE WYMYŚLILI A JEDYNIE TO CO KALECZY LUDZI OD ROZCZEPIENIA ATOMU NA MODYFIKOWANEJ ŻYWNOŚCI KOŃCZĄC
khujgv
5 lata temu
Wiadomo kto zużywa najwięcej: amerykanie, muzułmanie i mexykańce. Kogoś trzeba usunąć.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić