Naukowcy potwierdzają: przez internet głupiejemy

Każda informacja na wyciągnięcie naszych palców przez 24 godziny na dobę? Opublikowany w sieci raport udowadnia, że szybki dostęp internetu może znacznie upośledzać naszą pamięć.

Naukowcy potwierdzają: przez internet głupiejemy
(flickr.com, Garry Knight)

Alarmujący raport dotyczący nadmiernego korzystania z wyszukiwarek opracowała firma Kaspersky Lab. Ten gigant cyberzabezpieczeń w swoim 12-stronicowym dokumencie „Powstanie i wpływ cyfrowej amnezji: dlaczego powinniśmy chronić to czego nie pamiętamy” opisuje wpływ internetu i nowoczesnych urządzeń na sposób w jaki przetwarzane są w dzisiejszych czasach informacje.

Okazuje się, że 36% Europejczyków szuka odpowiedzi w sieci zanim jeszcze zdoła zapamiętać pytanie. Co więcej - 24% badanych przyznało, że zazwyczaj kompletnie wymazuje z pamięci wyszukiwaną informację kiedy jej już użyje. Możliwość szybkiego wyszukiwania odpowiedzi na każde pytanie może więc zabijać nasze wspomnienia.

Badanie dla firmy Kaspersky przeprowadziła brytyjska firma wyszukiwawcza Opinion Matters. Polegało ono na przebadaniu 6 tysięcy mężczyzn i kobiet powyżej 16. roku życia z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i krajów Beneluksu. Główne pytanie zadane badanym było jedno: jak technologia wpłynęła na ich wspomnienia.

Automatyczne poszukiwanie w internecie odpowiedzi zamiast dojścia do nich samodzielnie sprawia, że jesteśmy słabymi myślicielami. Dzieje się tak, ponieważ pasywne powtarzanie informacji nie tworzy trwałego śladu w pamięci - twierdzi dr Maria Wimber z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Birmingham.

Zapominamy nie tylko rzadko sprawdzane nieistotne informacje, ale także rzeczy ważne. Pół biedy więc, jeśli nie pamiętamy jak dojechać do restauracji lub nie możemy sobie przypomnieć sobie nazwiska aktorki z oglądanego wczoraj filmu albo kraju, który wygrał ostatnio puchar świata. Gorzej jeśli nasze poleganie na technologii może istotnie wpływać na nasze życie.

Badania wykazują na przykład, ze ogromna liczba rodziców nie pamięta istotnych numerów telefonów. Więcej niż połowa z nich nie potrafiła na przykład zadzwonić na komórkę swojego własnego dziecka, nie sprawdzając wcześniej numeru. Trudno dziwić się więc, że większość ankietowanych czuje smutek i panikę, kiedy stracą listę swoich kontaktów.

Raport twierdzi ponadto, że nasze mózgi mają ograniczoną pojemność informacyjną. Wspomnienia stopniowo zanikają i w końcu całkiem je wypieramy. Technologia może więc być bardzo przydatna i działać w naszym mózgu jak dodatkowa karta pamięci. Trzeba jednak pamiętać, żeby gimnastykować umysł. Kiedy więc ktoś zada nam pytanie, to zanim wyciągniemy z kieszeni smarfona, warto poszukać chwilę odpowiedzi w pamięci.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić