Krzysztof Narewski| 

Nie dawaj dziecku telefonu do zabawy. Będzie miało problemy z mówieniem

6
Podziel się:

Z najnowszych badań zaprezentowanych podczas corocznego zjazdu pediatrów w San Francisco wynika, że wraz ze wzrostem czasu spędzonego przez dziecko z telefonem czy tabletem rośnie też ryzyko opóźnienia w rozpoczęciu mówienia.

dzieci z telefonami
dzieci z telefonami (iStock.com, JackF)

*Badanie wykazało, że 20 proc. dzieci spędza 28 minut dziennie przed ekranem. *Zdaniem naukowców każde dodatkowe 30 minut z telefonem lub tabletem wiązało się z 49 proc. wzrostem prawdopodobieństwa opóźnienia w mówieniu. Nie odnotowano natomiast związku między używaniem elektroniki, a problemami z gestami, mową ciała czy socjalizowaniem się.

Amerykańscy pediatrzy zalecają odstawienie telefonów czy tabletów w przypadku dzieci młodszych niż 18 miesięcy. Jedyne uzasadnienie korzystania z nich to np. do wideorozmowy z rodziną. Starsze pociechy (do 2 lat) mogą się już bawić taką elektroniką, ale tylko pod odpowiednim nadzorem.

*Autorką badań jest pediatra dr Catherine Birken ze szpitala w Toronto. *Jej zdaniem trzeba je jeszcze dodatkowo rozszerzyć, aby mieć stuprocentową pewność otrzymanych wyników. To bowiem pierwszy raz, kiedy w tak bezpośredni sposób skupiono się na problemie.

*W badaniu wzięło udział prawie 900 dzieci w wieku 18 miesięcy. *Ich rodzice musieli wypełnić ankietę dotyczącą czasu spędzanego przez pociechę z telefonem czy tabletem. Dzieci zostały też zbadane przez lekarzy. Po kolejnych 18 miesiącach naukowcy ocenili ich mówienie – pojedyncze dźwięki czy słowa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić