1. Poszukaj tańszych lotów
Sam bilet lotniczy może pochłonąć sporą część wakacyjnego budżetu. Dlatego szukanie oszczędności warto rozpocząć właśnie tu. Tanie loty można znaleźć bardzo szybko. Wystarczy zajrzeć do… Internetu. W sieci aż roi się od wyszukiwarek, dzięki którym za przelot zapłacimy o wiele mniej. Strona zaproponuje nam różne kierunki i wskaże atrakcyjne ceny lotów.
2. Wyjedź poza sezonem
Gdy słyszymy „wakacje”, myślimy: czerwiec, lipiec i sierpień. To najpopularniejsze miesiące, jeśli chodzi o podróże. Niestety, wiedzą też o tym mieszkańcy zagranicznych kurortów. Latem ceny usług, hoteli i przejazdów idą w górę. Co zrobić, by nie przepłacić? Wybierzmy wakacje poza sezonem. Przede wszystkim unikniemy tłoku i w spokoju będziemy mogli podziwiać zabytki. Mniej turystów to także niższe ceny m.in. w restauracjach i lokalnych sklepach. A także więcej miejsc do wyboru w hotelach.
3. Wymieniaj pieniądze na koncie w banku
Jeżeli płacisz za granicą zwykłą kartą, pieniądze mogą zostać wymienione po niekorzystnym kursie. Dodatkowo musimy zapłacić prowizję za przewalutowanie. Czasem może ona wynieść nawet 5 proc. wartości transakcji. Pomóc może usługa wielowalutowa. Pozwala ona na szybką wymianę pieniędzy. Nie musisz zakładać dodatkowego rachunku, możesz ją włączyć na karcie podpiętej do twojego podstawowego konta. W niektórych bankach, np. w mBanku, usługę można uruchomić w aplikacji w telefonie, przed wylotem lub w trakcie podróży.
Jak to działa? Usługa wielowalutowa pozwala powiązać jedną kartę płatniczą (wydaną do rachunku złotowego) z kontami prowadzonymi w różnych walutach. Po aktywacji usługi, karta automatycznie wybiera konto walutowe, z którego ma pobrać środki. A ty dzięki temu nie płacisz prowizji za przewalutowanie. Często jest też tak, że razem z włączeniem usługi uruchamiasz sobie możliwość przewalutowania w bankowym kantorze online. To daje ci już nieograniczony dostęp do pieniędzy. Nie Takie kantory zazwyczaj działają 24 h, niezależnie od dnia tygodnia. A waluta za ich pośrednictwem wymieniana jest natychmiast. Bo operacja odbywa się między rachunkami w tym samym banku. Nie musisz więc czekać na międzybankowe sesje i przelew od innej firmy.
4. Sprawdzaj ceny w Internecie
Internet jest niezwykle pomocny, jeśli chodzi o planowanie wakacji. Jeśli nie chcemy jadać w zbyt drogich knajpach i restauracjach, wystarczy sprawdzić ceny w sieci. Na stronie danego lokalu znajdziemy menu oraz cennik. Podobnie jest w wielu muzeach. Zaglądaj także na fora poświęcone podróżom. W ten sposób można również natknąć się na interesujące promocje. Do niektórych miejsc w konkretne dni wejdziemy za darmo.
5. Wyjedź ze znajomymi
Jeśli wybieramy się na wakacje, zabierzmy ze sobą przyjaciół. To jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów całego wyjazdu. Jeśli podróżujesz w grupie, mniej zapłacisz za noclegi i jedzenie. Jeśli zechcesz wynająć samochód, tańszy okaże się także transport. Wspólny wyjazd jest też bezpieczniejszy niż samotna podróż.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.