REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 40 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Aldona Brauła21.09.19 (14:47)

Nie żyje bohaterka jednego z najsłynniejszych zdjęć Powstania Warszawskiego

Nie żyje Alicja Treutler-Biegi, bohaterka zdjęcia, które stało się ikoną Powstania Warszawskiego. Na fotografii uwieczniono jej ślub z Bolesławem Biegą. W trakcie ceremonii Warszawa była z każdej strony atakowana. Para przeżyła wspólnie 75 lat.
Muzeum Powstania Warszawskiego/1944.pl / Facebook.com

Informację o śmierci Alicji Treutler-Biegi podało Muzeum Powstania Warszawskiego. Kobieta od czasu zakończenia wojny przebywała w Stanach Zjednoczonych. Kilka tygodni temu skończyła 96 lat. Jej ślubne zdjęcia przeszło do historii.

Alicja Treutler przyszła na świat 21 sierpnia 1923 roku w Warszawie. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka o pseudonimie „Jarmuż” (czasem także „Lillia”) . Należała do 2. kompanii batalionu „Kiliński” w dzielnicy Śródmieście-Północ.

REKLAMA

13 sierpnia 1944 roku wzięła ślub z Bolesławem „Billem” Biegą. Był dowódcą plutonu w batalionie „Kiliński”. Ślub tej pary został zarejestrowany przypadkowo. Jest to jedna z nielicznych uroczystości, jakie możemy dziś zobaczyć w kronikach. Odbył się w nieistniejącym już kościele imienia Jezus przy ulicy Moniuszki.

Zobacz także: Jak Polacy chcieli zabić Hitlera

Na ołtarzu nie było żadnych kwiatów. Wszyscy byli niespecjalnie ubrani - wspominali po latach.

Kamerzysta Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej był w pobliżu kościoła, w którym przysięgała sobie ta para. Postanowił skorzystać z okazji i to zarejestrować na taśmach filmowych.

Nowożeńcy nie mieli nawet obrączek. Nie chcieli pożyczać cudzych, więc wykorzystali kółka od firanek. Pan Bolesław w trakcie ostatniej wizyty w Polsce powiedział, że wciąż je mają. Para miesiąc temu obchodziła 75 rocznicę ślubu. Ostatni raz odwiedzili rodzinny kraj 5 lat temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij