Aldona Brauła
|

Niemcy. Pracował w obozie koło Gdańska. Żołnierz SS stanął przed sądem

88 reakcji
0
0
88
Podziel się

Żołnierz SS, który podczas wojny pracował w nazistowskim obozie w okolicach Gdańska, stanął przed niemieckim sądem. Były żołnierz z obozu Stutthof koło Gdańska pojawił się na sali rozpraw na wózku, zasłaniając cały czas twarz. Powiedział, że jest mu przykro z powodu tego, co się wydarzyło podczas wojny, jednak nie czuje się winny. Niemiec ma 93 lata.

Niemcy. Pracował w obozie koło Gdańska. Żołnierz SS stanął przed sądem
(East News)

Bruno Dey pracował w obozie Stutthof, w miejscowości Sztutowo niedaleko Gdańska. Jest oskarżony o bycie „trybikiem” w obozach nazistów, przyczyniając się do śmierci ponad 5 tys. osób.

Pomimo zaawansowanego wieku Dey jest sądzony przez sąd dla nieletnich w Hamburgu, ponieważ miał 17 lat, kiedy zaczął pracować w Stutthof. Miał wydawać rozkazy w sprawie masowych zabójstw Żydów w komorach gazowych. Dey potwierdził także, że wiedział o komorach gazowych obozu. Widział, jak więźniowie byli wpychani do środka. Prawnicy mówią, że ich klient jest świadomy tego, co działo się w obozie, ale nie jest winny.

Nie czuje się winny. Przeprasza za to, co zrobił. Było dla niego jasne, więźniowie nie byli kryminalistami, ale trzymano ich z powodu antysemityzmu i rasizmu. Miał dla nich współczucie, ale wiedział, że nie jest w stanie ich uwolnić.

Dey twierdzi, że nie jest winny, ponieważ został zmuszony do pracy w obozie. Miał problemy z sercem, dlatego nie mógł trafić na front. Został zatem skierowany do obozu, gdzie przez jakiś czas myślał, że ma do czynienia z kryminalistami. Nie uświadomiono go od razu, co tak naprawdę dzieje się w obozie.

Nie wiedziałem, dlaczego tam byli. Byli Żydami, którzy nie popełnili żadnej zbrodni, byli tam tylko dlatego, że byli Żydami. I mieli takie samo prawo do życia i pracy jak każda inna osoba – powiedział były żołnierz w sądzie.

Według niemieckich mediów Dey, który obecnie mieszka w Hamburgu, po wojnie został piekarzem. Żonaty z dwiema córkami dorabiał pracując również jako kierowca ciężarówki. Później podjął pracę przy konserwacji budynków.

Prawo w końcu dogoniło go po tym jak były żołnierz SS został skazany w 2011 roku za pracę w innym obozie. Dey miał początkowo pretensje, że proces ruszył po tylu latach, kiedy jest już starcem i nie pamięta dokładnie czasów wojny. Prokurator twierdził, że w przypadku zbrodni wojennych, wiek nie jest żadną wymówką aby nie sądzić.

Bruno Dey pracował w obozie Stutthof od około 1940 roku. Większość więźniów obozu to początkowo byli polscy zbrodniarze i jeńcy ze Związku Radzieckiego. Później zaczęto tam masowo mordować Żydów. Liczbę więźniów to około 110–127 tysięcy osób pochodzących z 28 krajów, w tym 49 tysięcy kobiet i dzieci.

Ostatecznie zabito tam ponad 60 tys. osób, którym podano śmiertelne zastrzyki benzyny, zastrzelono, zagłodzono albo zesłano do komory gazowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

88
0
0
KOMENTARZE
(88)
skorpion
3 miesiące temu
teraz możecie Mu naskoczyć, a ile On jeszcze pożyje? Trzeba było się zainteresowac zaraz po wojnie. Dlatego Niemcy powinny bezwzględnie Polsce wypłacić odszkodowania wojenne.
Maciej M.
3 miesiące temu
Dawno nie czytałem gorzej i bardziej niechlujnie napisanego artykułu "polscy zbrodniarze!!!!) - tak o więźniach pisze autor tego gniota. Lub: " był żonaty z dwiema córkami.."
.....
3 miesiące temu
Aż trudno sobie wyobrażić co taka matka z dzieckiem musiała przeżywać - Ahh szkoda słów ! Miłego Dnia
Sssss
3 miesiące temu
To był NIEMIECKI obóz. Nie ma takiego narodu jak naziści.
Szczecin
3 miesiące temu
Takie pytanie: ilu tych "polskich zbrodniarzy" było w tamtych okolicach aby aż trzeba bylo zbudować obóz? Ponieważ napisano: "Większość więźniów obozu to początkowo byli polscy zbrodniarze". Czy może używacie niemieckiej retoryki wybielającej czyny dzielnych niemieckich żołnierzy walczących tylko ze zbrodniarzami na Wschodzie??
Najnowsze komentarze (88)
Danaozog@8gmi...
3 miesiące temu
Wszyscy oni da niewinni,czy zdarzylo sie kiedys aby jakis zbrodniarz niemiecki przyznal sie do winy nie slyszalam o takim przypadku wszyscy oni albo byli nieswiadomi,albo nie wiedzieli-a ci rzekomi przestepcy polscy i tadzieccy to byli takimi samymi przestepcami jak zydzi ktorzy tam gineli.Uwazam skoro dopuscil sie zbroni jest winnyi powinien byc ukarany,szkoda tylko ze ten oprawca dozyl w spokoju sedziwego wieku a jego ofiary od dawna gryza ziemie.
Maria
3 miesiące temu
Jestem pewna ze niemcy powinni nam Polakom zaplacic niewielu ponioslo kare dzieki pomocy zbrodniarze dozli sedziwego wieku i to w dostatku
wojtek
3 miesiące temu
"Żonaty z dwiema córkami". Bigamia i kazirodztwo. Czy hitlerowiec czy Aldona Brauła ma coś z głową?
artur1329
3 miesiące temu
Mossad już się nim zajmie ... .
0000
3 miesiące temu
"Większość więźniów obozu to początkowo byli polscy zbrodniarze i jeńcy ze Związku Radzieckiego. " Polscy zbrodniarze, czyli Kto? To podchodzi podArtykuł o polskich obozach zagąłdy.
sprawiedliwie...
3 miesiące temu
Niemcy jako kraj powinien zniknąć a wojenni mordercy powinni być zaraz po wojnie wyłapani i skazani na śmierć . Dla przestrogi innym bandytom .
Max
3 miesiące temu
To pokazuje jak "sprawiedliwe" jest Państwo Niemieckie. Przez tyle lat zbrodniarz nie poniósł żadnej kary. I jak sądzę jej nie poniesie, tym bardziej że sądzi go sąd dla nieletnich. Kraj który chce nas uczyć praworządności..... Parodia
Marcin
3 miesiące temu
Rozgarnięty gimnazjalista jest w stanie lepiej zredagować ten artykuł. Co za gniot. Zawsze blokuje takie nędzne strony.
Ciekawy
3 miesiące temu
To wreszcie ile on ma lat skoro w 1940 mial 17 wychodzi ze teraz ma ich 96 a nie 93 jak podaje na poczatku artykulu autor.
gosciu
3 miesiące temu
przykro mu ???!!!!!!! bez komentarza
Wit
3 miesiące temu
Dozyl 93 lata z problemami serca?a tak na marginesie to niemiecki wymiar sprawiedliwosci jakos wolno dziala wobec zbrodniarzy wojennych !
DZ
3 miesiące temu
Kto pisze w ten sposób informacje ?
xx
3 miesiące temu
Zapłacicie nam odszkodowania za naszą krzywdę mordercy
Noszekosze
3 miesiące temu
Jak stanął jak cały czas siedział?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić