Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Niemcy. Pracował w obozie koło Gdańska. Żołnierz SS stanął przed sądem

88
Podziel się

Żołnierz SS, który podczas wojny pracował w nazistowskim obozie w okolicach Gdańska, stanął przed niemieckim sądem. Były żołnierz z obozu Stutthof koło Gdańska pojawił się na sali rozpraw na wózku, zasłaniając cały czas twarz. Powiedział, że jest mu przykro z powodu tego, co się wydarzyło podczas wojny, jednak nie czuje się winny. Niemiec ma 93 lata.

Niemcy. Pracował w obozie koło Gdańska. Żołnierz SS stanął przed sądem
(East News)
bEUjAqVx

Bruno Dey pracował w obozie Stutthof, w miejscowości Sztutowo niedaleko Gdańska. Jest oskarżony o bycie „trybikiem” w obozach nazistów, przyczyniając się do śmierci ponad 5 tys. osób.

Pomimo zaawansowanego wieku Dey jest sądzony przez sąd dla nieletnich w Hamburgu, ponieważ miał 17 lat, kiedy zaczął pracować w Stutthof. Miał wydawać rozkazy w sprawie masowych zabójstw Żydów w komorach gazowych. Dey potwierdził także, że wiedział o komorach gazowych obozu. Widział, jak więźniowie byli wpychani do środka. Prawnicy mówią, że ich klient jest świadomy tego, co działo się w obozie, ale nie jest winny.

Nie czuje się winny. Przeprasza za to, co zrobił. Było dla niego jasne, więźniowie nie byli kryminalistami, ale trzymano ich z powodu antysemityzmu i rasizmu. Miał dla nich współczucie, ale wiedział, że nie jest w stanie ich uwolnić.

bEUjAqVz
Zobacz także: Zobacz także: Skandaliczna wpadka CNN

Dey twierdzi, że nie jest winny, ponieważ został zmuszony do pracy w obozie. Miał problemy z sercem, dlatego nie mógł trafić na front. Został zatem skierowany do obozu, gdzie przez jakiś czas myślał, że ma do czynienia z kryminalistami. Nie uświadomiono go od razu, co tak naprawdę dzieje się w obozie.

Nie wiedziałem, dlaczego tam byli. Byli Żydami, którzy nie popełnili żadnej zbrodni, byli tam tylko dlatego, że byli Żydami. I mieli takie samo prawo do życia i pracy jak każda inna osoba – powiedział były żołnierz w sądzie.

bEUjAqVF

Według niemieckich mediów Dey, który obecnie mieszka w Hamburgu, po wojnie został piekarzem. Żonaty z dwiema córkami dorabiał pracując również jako kierowca ciężarówki. Później podjął pracę przy konserwacji budynków.

Prawo w końcu dogoniło go po tym jak były żołnierz SS został skazany w 2011 roku za pracę w innym obozie. Dey miał początkowo pretensje, że proces ruszył po tylu latach, kiedy jest już starcem i nie pamięta dokładnie czasów wojny. Prokurator twierdził, że w przypadku zbrodni wojennych, wiek nie jest żadną wymówką aby nie sądzić.

Bruno Dey pracował w obozie Stutthof od około 1940 roku. Większość więźniów obozu to początkowo byli polscy zbrodniarze i jeńcy ze Związku Radzieckiego. Później zaczęto tam masowo mordować Żydów. Liczbę więźniów to około 110–127 tysięcy osób pochodzących z 28 krajów, w tym 49 tysięcy kobiet i dzieci.

bEUjAqVG

Ostatecznie zabito tam ponad 60 tys. osób, którym podano śmiertelne zastrzyki benzyny, zastrzelono, zagłodzono albo zesłano do komory gazowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUjAqWa
KOMENTARZE
(88)
Danaozog@8gmi...
2 lata temu
Wszyscy oni da niewinni,czy zdarzylo sie kiedys aby jakis zbrodniarz niemiecki przyznal sie do winy nie slyszalam o takim przypadku wszyscy oni albo byli nieswiadomi,albo nie wiedzieli-a ci rzekomi przestepcy polscy i tadzieccy to byli takimi samymi przestepcami jak zydzi ktorzy tam gineli.Uwazam skoro dopuscil sie zbroni jest winnyi powinien byc ukarany,szkoda tylko ze ten oprawca dozyl w spokoju sedziwego wieku a jego ofiary od dawna gryza ziemie.
Maria
2 lata temu
Jestem pewna ze niemcy powinni nam Polakom zaplacic niewielu ponioslo kare dzieki pomocy zbrodniarze dozli sedziwego wieku i to w dostatku
wojtek
2 lata temu
"Żonaty z dwiema córkami". Bigamia i kazirodztwo. Czy hitlerowiec czy Aldona Brauła ma coś z głową?
bEUjAqWb
artur1329
2 lata temu
Mossad już się nim zajmie ... .
0000
2 lata temu
"Większość więźniów obozu to początkowo byli polscy zbrodniarze i jeńcy ze Związku Radzieckiego. " Polscy zbrodniarze, czyli Kto? To podchodzi podArtykuł o polskich obozach zagąłdy.
sprawiedliwie...
2 lata temu
Niemcy jako kraj powinien zniknąć a wojenni mordercy powinni być zaraz po wojnie wyłapani i skazani na śmierć . Dla przestrogi innym bandytom .
Max
2 lata temu
To pokazuje jak "sprawiedliwe" jest Państwo Niemieckie. Przez tyle lat zbrodniarz nie poniósł żadnej kary. I jak sądzę jej nie poniesie, tym bardziej że sądzi go sąd dla nieletnich. Kraj który chce nas uczyć praworządności..... Parodia
Marcin
2 lata temu
Rozgarnięty gimnazjalista jest w stanie lepiej zredagować ten artykuł. Co za gniot. Zawsze blokuje takie nędzne strony.
Ciekawy
2 lata temu
To wreszcie ile on ma lat skoro w 1940 mial 17 wychodzi ze teraz ma ich 96 a nie 93 jak podaje na poczatku artykulu autor.
gosciu
2 lata temu
przykro mu ???!!!!!!! bez komentarza
Wit
2 lata temu
Dozyl 93 lata z problemami serca?a tak na marginesie to niemiecki wymiar sprawiedliwosci jakos wolno dziala wobec zbrodniarzy wojennych !
DZ
2 lata temu
Kto pisze w ten sposób informacje ?
xx
2 lata temu
Zapłacicie nam odszkodowania za naszą krzywdę mordercy
bEUjAqVT
Noszekosze
2 lata temu
Jak stanął jak cały czas siedział?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić