Nowe odkrycie. Bieda zmienia mózgi dzieci

18

Mózgi dzieci z rodzin ubogich pracują inaczej niż mózgi ich kolegów z bogatych domów.

Nowe odkrycie. Bieda zmienia mózgi dzieci
(Shutterstock.com)

Bieda wpływa na fizjologię mózgu i prowadzi do depresji we wczesnym wieku. Naukowcy z uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w St. Louis przyjrzeli się 105 dzieciom od 7-go do 12-go roku życia. Dostrzegli, że różnice w jakości połączeń neuronowych mózgów maluchów skorelowane są z zarobkami ich rodziców.

Hipokamp (struktura w mózgu odpowiedzialna za naukę, pamięć i regulowanie stresu) oraz ciało migdałowate (odpowiedzialne za stres i emocje)
połączone są w inny sposób u biednych dzieci i inaczej u tych z bogatych rodzin. U dzieci ubogich połączenia są słabsze - czytamy w opracowaniu badania.

Jakość połączeń między kluczowymi obszarami w mózgu dziecka jest zależna od stopnia zamożności jego rodziny. Pogarsza się wraz ze spadkiem dochodów. Co więcej, przedszkolaki dorastające w biedzie, dochodząc wieku szkolnego, miały już symptomy depresji klinicznej.

Badanie opublikowano w piśmie "The American Journal of Psychiatry". Wcześniejsze doświadczenia na temat biedy i mózgu pokazały korelację dochodów rodziny z masą materii szarej i rozmiarem najważniejszych obszarów mózgu dziecka. Tym zmianom można było zapobiec poprzez lepsze żywienie. Dietą nie można jednak wpłynąć na jakość połączeń opisanych przez badaczy z St. Louis.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić