Nowy gatunek tasiemca w Polsce. Nie jedź tego mięsa

51

Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży wykryli nienotowanego dotychczas w Polsce i Europie tasiemca z rodzaju Spirometra.

Nowy gatunek tasiemca w Polsce. Nie jedź tego mięsa
(twitter.com, พงศก๊อน)

Pasożyta wykryto w mięsie zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej. Jego larwy mogą być groźne dla ludzi. Specjaliści zalecają, by nie jeść dziczyzny i nie pić wody z nieokreślonych źródeł.

Myśliwi zgłaszali weterynarzom obecność "tajemniczych" larw już w 2011 r. Znaleziono je m.in. pod skórą dzików. Były przypadki, gdy długość tasiemca przekraczała pół metra.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Po spożyciu mięsa pochodzącego od zarażonego zwierzęcia można zachorować na sparganozę. Wystarczy, że mięso zawierające larwy tasiemców będzie surowe lub niedogotowane - twierdzi autorka badań dr Marta Kołodziej Sobocińska z IBS PAN w Białowieży.

W Polsce nie notowano jeszcze takich przypadków zachorowań. Sparganoza była dotychczas znana głównie w krajach azjatyckich, a w Europie notowano ją sporadycznie. Obecność larw jest trudna do wykrycia. Choć zazwyczaj umiejscawiają się pod skórą człowieka, zdarzało się, że znajdowano je np. w oku, płucach czy mózgu po wywoływaniu ciężkich objawów chorobowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Odkrycie będzie konsultowane ze służbami weterynaryjnymi i sanitarnymi. Jednak specjaliści zalecają długą obróbkę termiczną dzikiego mięsa lub całkowitą rezygnację z jego spożycia.

Wymagane przez prawo polskie i unijne badania weterynaryjne dopuszczające mięso dzików do sprzedaży nie obejmują diagnostyki sparganozy, ponieważ jest to obecnie praktycznie nieznany lekarzom pasożyt - dodała Kołodziej-Sobocińska.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić