REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla06.11.19 (17:59)

Odkryli lek na nieuleczalną chorobę. W sushi kluczowy składnik

To pierwszy nowy lek na nieuleczalną chorobę od prawie 20 lat i pierwszy, który z dużym prawdopodobieństwem może odwrócić jej skutki choroby. Najważniejszy składnik leku opracowanego przez naukowców z Chin można znaleźć w sushi. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.
milkos / iStock.com

Inspiracją dla badań byli miłośnicy sushi i innych potraw z wodorostami. Szanghajska neurolog Geng Meiyu i jej zespół badawczy z Chińskiej Akademii Nauk zauważyli, że na pamięć starszych osób bardzo wpływa ich dieta. Seniorzy regularnie jedzący wodorosty w większości nie chorują na Alzheimera lub zatrzymują się w początkowych etapach choroby.

Sekretem ma być cukier występujący w wodorostach. Chińscy badacze odkryli jego wyjątkowe właściwości już w 1997 roku. Nie spodziewali się, że przekucie pomysłu w skuteczny lek zajmie im ponad dwie dekady.

REKLAMA

Czasami czułam się samotna, ponieważ inni opracowywali leki na bazie małych cząsteczek. Używanie cukru (o dużej strukturze molekularnej) było… bezprecedensowe - wspomina Geng Meiyu.

Zobacz też: Pestka brzoskwini. Czy powinniśmy ją jeść?

To pierwszy nowy lek w walce z chorobą Alzheimera od prawie 20 lat. Według jego twórców może też poprawiać funkcje poznawcze pacjentów. Oligomannate ma leczyć łagodną i umiarkowaną formę Alzheimera. Nie pomoże niestety pacjentom w trzech końcowych stadiach choroby.

Na razie leczenie Alzheimera ogranicza się do łagodzenia objawów. Nie ma lekarstwa, które cofnęłoby najpoważniejsze zmiany w mózgu pacjentów. Oligomannate będzie dostępny na rynku chińskim przed końcem tego roku - informuje gazeta "South China Morning Post". Wybudowanie fabryk, które spełnią amerykańskie standardy wyrobu leków zajmie kolejne trzy lata i wtedy lek może pojawić się poza chińskimi granicami.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij