aktualizacja 

Odkryli sekret najbardziej tajemniczej gwiazdy wszechświata

21

Przez ostatnie lata budziła ogromne zainteresowanie. Niektórzy widzieli wokół niej dzieło obcej cywilizacji. Teraz już wiadomo, dlaczego gwiazda KIC 846282852 w konstelacji Łabędzia dziwnie się zachowuje.

Odkryli sekret najbardziej tajemniczej gwiazdy wszechświata
(NASA)

Wszystko to sprawka pyłu gwiezdnego. Sprawia on, że gwiazda 1,7 raza większa od Słońca wydaje się raz nagle rozjaśniać, innym znowu razem gwałtownie przygasa. Odpowiedź dały badania, w których brała udział grupa 100 naukowców - informuje serwis "Huffington Post".

Dzieje się tak, ponieważ pył gwiezdny blokuje niektóre widma kolorów z różną intensywnością - wyjaśnia anomalię pani profesor Tabetha Boyajian z Uniwersytetu Stanowego Luizjany.

Na wyniki badań wiele osób czekało z niecierpliwością. Wcześniej bowiem jeden z astronomów, Jason Wright z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii wysnuł teorię, że jej przygasanie i rozjaśnianie może być efektem instalacji obcej cywilizacji, która czerpie energię z KIC 846282852. Gwiazda jest znana od XIX wieku, jednak jej niewykłe zachownie dostrzeżono dopiero kilka lat temu. I od tego momentu bywa określana mianem najbardziej tajemniczej gwiazdy wszechświata.

Grupą dowodziła profesor Boyajian, od którego imienia ukuto potoczną nazwę KIC 846282852. Obiekt nazywany Gwiazdą Tabby był śledzony przez wiele miesięcy z obserwatorium Las Cumbres. Co ciekawe, 100 tysięcy dolarów, które poszły na opłacenie aparatury, zostało zebrane w serwisie crowfundingowym Kickstarter.

Zobacz także: Zobacz także: Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców

Specjaliści przyznają, że wyniki badań mogą rozczarować zwolenników teorii o dziele kosmitów. Jednocześnie podkreślają, że projekt ten pokazuje, jak bardzo zmienił się sposób poszukiwania odpowiedzi na pytania w przestrzeni kosmicznej. Nietypowe zachowanie Gwiazdy Tabby dostrzegli "obywatelscy obserwatorzy" należący do grupy "Łowców planet". A finansowanie późniejszego projektu badawczego zebrano m.in. w internecie. To niezwykłe w tej dziedzinie nauki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić