Osoby z nadwagą mają starsze mózgi. Jak to możliwe?

10

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge w Anglii donieśli o niezwykłym odkryciu. Okazuje się, że istoty białej, czyli jednego z dwóch podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego, jest u otyłych tyle, ile u szczupłych, ale starszych o dekadę.

Osoby z nadwagą mają starsze mózgi. Jak to możliwe?
(Shutterstock.com, Triff)

Dotychczas naukowcy zwracali uwagę tylko na kurczenie się mózgu z wiekiem. Teraz jednak zauważyli dodatkową prawidłowość. W badaniu wzięły udział 473 osoby między 20. a 87. rokiem życia. Sprawdzono u nich wpływ otyłości na strukturę mózgu w czasie całego życia.

Badacze podzielili ochotników na dwie grupy - szczupłych i otyłych. Szybko odkryli znaczną różnicę w ilości istoty białej - 50-letnie osoby z nadwagą miały jej tyle samo, co szczupłe 60-letnie. Zwrócono uwagę na tę relację tylko u osób w średnim wieku, ponieważ uważa się, że wtedy nasze mózgi są szczególnie wrażliwe.

Na razie możemy spekulować, czy otyłość powoduje te zmiany w mózgu, czy raczej jest ich konsekwencją - powiedziała dr Lisa Ronan z Departamentu Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge.

Odkrycie naukowców pomoże zrozumieć wiele czynników zachodzących w naszych organizmach. Może dać też do myślenia wszystkim, którzy do tej pory uważali, że brak diety i ćwiczeń nie ma żadnego wpływu na pamięć i działanie ośrodkowego układu nerwowego. W kolejnym etapie swoich badań specjaliści z Cambridge chcą sprawdzić jak na mózg działa tracenie kilogramów, a więc czy proces jego kurczenia się jest odwracalny.

Autor: Tomasz Wiślicki

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić