Jesteśmy kombatancką rodziną, chcemy, żeby istotne dla nas sprawy nie dzieliły nas – powiedział Galperyn cytowany przez rmf24.pl.
*„Dzieląca sprawa” to treść apelu. *Początkowo odezwa dotyczyła poległych w Powstaniu Warszawskim. Jednak z biegiem lat do apelu włączano coraz szersze grono osób.
Na skutek żądań środowisk powstańczych, a także indywidualnych osób o poszerzenie treści apelu o jednostki i dowódców biorących udział w powstaniu, ulegał on zmianom. Tak że z czasem stał się nie apelem poległych, ale apelem pamięci – poskarżył się Galperyn.
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich nie skończył na tym. Wytknął także ataki na generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. To najstarszy żyjący oficer powstania. IPN właśnie wznowił postępowanie lustracyjne wobec niego. Zarzuca mu, że zataił kontakty z SB i UB. Galperyn wyjaśnił, że Ścibor-Rylski, jako oficer wywiadu Armii Krajowej, musiał podtrzymywać kontakty z UB na rozkaz i za wiedzą przełożonych z konspiracji.
Nie była to współpraca z UB. Było to realizowanie rozkazu, a celem było pozyskiwanie informacji ważnych dla byłych żołnierzy AK. Niestety, nie żyje już nikt, kto mógłby poświadczyć, że generał otrzymał takie polecenie.
*Kombatant wyjaśnił też, że Ścibor-Rylski nigdy nie zataił swojej przeszłości. *Poinformował o szczegółach przed przyjęciem nominacji na sekretarza kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Podczas spotkania nie zabrakło gorzkich słów. Padły one także z ust Leszka Żukowskiego, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. Powiedział on, że choć weterani czują się dobrze, tak naprawdę są w ciężkiej sytuacji.
Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte jakieś kroki, w formie ustawy, zapewniającej powstańcom bezpieczną starość, to może dojść do tego, że bohaterowie będą umierali w zapomnieniu, mówiąc w przenośni: gdzieś pod płotem - powiedział Żukowski.
Część powstańców zrezygnowała z uroczystości. Nie zgadzają się na wspólne uczestnictwo w tym wydarzeniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Są oburzeni lekceważeniem ich woli w sprawie treści apelu poległych.
W stolicy trwają obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mają uczcić ludzi i miejsca związane ze zrywem z 1944 roku. Rozpoczęła się wówczas walka z hitlerowskim okupantem.
Autor: Olga Mazur
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.