*Z roku na rok więcej Polaków planuje letni wyjazd. * Jednak według raportu Nielsen Polska, aż 22 proc. z nich co najmniej od 5 lat nie miało wolnego.
Większość wczasowiczów wybiera Polskę. Spośród tych, którzy zeszłego lata byli na wakacjach, 50 proc. planuje urlop w kraju, a 26 proc. za granicą. Z kolej co piąty nie weźmie wolnego.
Rok bez urlopu ma negatywny wpływ na zdrowie. Z badań szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Uppsali i fińskich specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy z Topeliuksenkatu jasno wynika, że brak dłuższego odpoczynku ma negatywny wpływ, zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Osoby, które nie korzystają z możliwości urlopu, mają wyższe ciśnienie, są bardziej zestresowane i śpią gorzej od tych, którzy regularnie jeżdżą na wakacje.
Rezygnacja z urlopu odbija się także na naszej odporności. Powody są bardzo różne. Jedni twierdzą, że nie stać ich na wyjazd, inni obawiają się utraty klientów, a jeszcze inni czas przeznaczony na urlop spędzają na pracy sezonowej lub remoncie domu bądź mieszkania.
Urlop znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca Wskaźnik wynosi 32 proc. u mężczyzn i aż 50 proc. u kobiet. Z kolei dziesięciogodzinny dzień pracy, związany z długotrwałym stresem, u obu płci zwiększa ryzyko choroby wieńcowej o 80 proc., dwukrotnie zwiększając również ryzyko depresji.
*Problemów może być jeszcze więcej. * Według fińskich specjalistów brak urlopu może negatywnie wpłynąć na nasze słownictwo i rozumowanie. Wśród osób pracujących ponad 55 godzin tygodniowo odkryto zaburzenia procesów poznawczych. Warto więc wybrać się na wakacje. Odpoczynek wpływa korzystnie na późniejszą produktywność.
Autor: Sylwia Owca
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.