Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Oto, dlaczego tak trudno jest nam przyznać się do błędu

4

Zdarza wam się upierać się przy swoim, mimo że wszystko wskazuje na to, że się mylicie? Psychologowie twierdzą, że to przez dysonans poznawczy.

Oto, dlaczego tak trudno jest nam przyznać się do błędu
(iStock.com, princigalli)

Chodzi o stan napięcia wywołany wewnętrzną sprzecznością. Najogólniej rzecz ujmując informacje, które do nas docierają są sprzeczne z naszym wyobrażeniem siebie jako osoby rozsądnej i inteligentnej. Człowiek boi się utraty twarzy i poddania w wątpliwość własnej wartości.

Im bardziej jesteśmy przekonani o swojej inteligencji, tym trudniej akceptujemy błędy. Okazuje się więc, że uświadomiona inteligencja może być przeszkodą w porozumieniu się z innymi osobami.

Co ciekawe podobny mechanizm działa przy niechęci do przepraszania. Przekonanie o własnej wartości wyklucza możliwość przeproszenia, ponieważ to automatycznie wiązałoby się z przyznaniem się do błędu.

Badania przeprowadzili naukowcy z Australii. Ich wyniki opublikowali w "European Journal of Social Psychology".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić