aktualizacja 

Oto najpopularniejsze nazwiska. Nareszcie wiadomo, co oznaczają

14

Czeski językoznawca przeanalizował pochodzenie najbardziej powszechnych nazwisk w europejskich krajach.

Europa
Europa (Wikimedia Commons CC0)

Jakub Marian wskazał etymologię nazwisk. Na prowadzonym przez niego blogu dowiadujemy się np., że nazwisko Nowak dominuje nie tylko w Polsce, ale również (z nieco inną pisownią) w Czechach i Słowenii i zdaniem lingwisty oznacza kogoś "nowego".

Czech przedstawił mapę najpopularniejszych nazwisk. W Niemczech będzie to Müller, na Słowacji - Horváth, na Ukrainie - Melynk, na Białorusi - Ivanov, a na Litwie - Kazlauskas. W Hiszpanii dominują osoby o nazwisku Garcia, w Portugalii - Silva, we Francji - Martin, w Wielkiej Brytanii - Smith, w Irlandii - Murphy, we Włoszech Rossi, w Danii - NIelsen, w Norwegii - Hansen, w Szwecji - Anderson, a w Finlandii - Korhonen.

Lingwista wyróżnił pięć głównych źródeł pochodzenia nazwisk. Są to przede wszystkim nazwy geograficzne, przymiotniki, profesje, imię ojca lub naturalne obiekty. Z analizy Mariana wynika, że najpopularniejsze nazwiska mieszkańców znacznej części Półwyspu Bałkańskiego (Papadopoulos, Popović, Hodżić, Hoxha) oznaczają "syna księdza". Z kolei tureckie Yilmaz pochodzi od przymiotnika "odważny", a francuskie nazwisko Martin wywodzi się rzekomo od rzymskiego boga wojny Marsa lub świętego Marcina. Natomiast litewskie Kazlauskas wzięło się od polskiego Kozłowskiego, miejscowości Kozłowo lub po prostu... kozy.

W krajach skandynawskich i na Białorusi dominują nazwiska pochodzące od imienia ojca. Z kolei brytyjskie Smith oznacza kowala, a niemieckie Müller i ukraińskie Melyn - młynarza. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia hiszpańskiego nazwiska Garcia, które może pochodzić zarówno od baskijskiego słowa oznaczającego osobę młodą lub niedźwiedzia, jak i germańskiego określenia wojownika. Z kolei rosyjskie Smirnov to archaiczne określenie syna kogoś spokojnego.

Autor: Beata Kruk

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić