Palacze marihuany wcale nie są szczęśliwsi

27

Wieloletnie konsumowanie "trawki" powoduje mniejsze odczuwanie satysfakcji z osiąganych sukcesów. Najnowsze wyniki badań dowodzą, że palacze podchodzą o wiele mniej euforycznie do pozytywnych zmian, które zachodzą w ich życiu.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fotolia, Opra)

Szkodliwe skutki przyjmowania THC wzięli pod lupę naukowcy z Uniwersytetu w Michigan. Do trwających 4 lata badań zatrudniono 108 palaczy marihuany, którzy zaczęli swoją przygodę z miękkim narkotykiem, wchodząc w drugą dekadę swojego życia. Podczas tego eksperymentu ich mózgi prześwietlono trzykrotnie. Wnioski, które opublikowano w branżowym czasopiśmie "JAMA Psychiatry, z pewnością dadzą do myślenia każdemu, kto twierdzi, że marihuana nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Negatywny wpływ "trawki" wykazało przede wszystkim jedno doświadczenie. Uczestnikami badania były osoby pod wpływem narkotyku oraz takie, które nie palą marihuany. Obie grupy poproszono o wzięcie udziału w grze, w której na ekranie monitora pojawiał się cel. Przed każdą rundą gracze słyszeli, że za trafienie w cel można wygrać 20 centów albo 5 dolarów. Badacze przez cały czas monitorowali zachowanie mózgów uczestników eksperymentu. Dowiedli, że komunikaty o wygranej powodowały tym mniejszy dopływ dopaminy ("hormon szczęścia" - red.) do mózgu, im dłuższy staż w paleniu "trawki".

Marihuana stosowana nałogowo sprawia, iż to, co zwykle powoduje u ludzi radość i satysfakcję, wpływa obojętnie na regularnych palaczy - tłumaczy dr Mary Heitzeg, koordynator projektu.

To trochę tak, jakby system bodźców odpowiedzialnych za satysfakcję został "porwany" przez narkotyk. Jedyna rzecz, która potrafi wpłynąć na poczucie spełnienia u palacza, to zorganizowanie sobie nowej porcji "trawki" - dodaje Heitzeg.

Marihuana nie jest zatem bezpieczniejsza niż inne narkotyki. Heitzeg utrzymuje, że osobie zażywającej ją nałogowo ciężko będzie odstawić narkotyk na zawsze, gdyż wiązać się z tym będzie m.in. permanentne uczucie braku satysfakcji.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić