600 tys. km to nieco mniej, niż dwie długości drogi na Księżyc. To jednak wystarczy, by zakwalifikować kosmiczną skałę jako potencjalnie groźny NEO, Near Earth Object (Obiekt Bliski Ziemi). Co tydzień odkrywanych jest 30 nowych. Z tych wspomnianych jedenastu o 7 dowiedzieliśmy się dopiero w tym roku, przy czym o 2016 UR36 kilka dni temu. Tej samej wielkości głaz eksplodował nad Czelabińskiem w 2013 roku.
Nieznana do niedawna asteroida MPEC 2016-U84: 2016 UR36 została dostrzeżona przez teleskop Pan-STARRS na Hawajach 25 października - czytamy.
Zebrane dane o trajektorii oceniło nowe oprogramowanie NASA. Scout, program ds. oceny ryzyka związanego z NEO, zapowiada bezproblemowy przelot koło Ziemi niecały kwadrans po godz. 4 czasu polskiego w nocy z 31 października na 1 listopada.
Jak działa Scout? Na postawie wstępnych danych ustala możliwe trajektorie lotu skały. Po 10 minutach ma ich całą listę scenariuszy, także takich, gdzie tor lotu steroidy przecina się z torem poruszania się naszej planety. Przez kilka kolejnych godzin z pomocą trzech innych teleskopów weryfikuje się możliwy przebieg wydarzeń i ustala ten najbardziej prawdopodobny. Przybysz nas minie i to z relatywnie dużym marginesem błędu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.