Pierwszy raz złowili takie robaki. Półtora metra długości

54

Specjaliści z Uniwersytetu Utah zdobyli 5 żywych okazów "robaków okrętowych". Zwierzęta są niezwykle tajemnicze.

Pierwszy raz złowili takie robaki. Półtora metra długości
(Youtube.com, Before It's News)

Wyciągnęli je z błota laguny wzdłuż wybrzeża wyspy Mindanao. Jednak wcale nie było łatwo dowiedzieć się od Filipińczyków, gdzie szukać wyjątkowych przedstawicieli świdrakowatych - wyspecjalizowanej rodziny małży. Miejscowi uważają je za przysmak i niechętnie zdradzają miejsca połowu. Jednak naukowcy prześledzili jeden z filmów dokumentujących faunę Filipin i dostrzegli charakterystyczne muszle, które wyglądają jak kły - informuje UPI. Legendy o nich żeglarze opowiadali sobie już kilkaset lat temu. Teraz udało się je złowić żywe.

Gatunek wyłowiony na Filipinach to Kuphus polythalamia. Jest bardzo tajemniczy. Choć naukowcy zaliczają go do dalekich kuzynów małży, wyglądem ich zupełnie nie przypomina. To bardzo długi, czarny robak, zwany okrętowym. Specjaliści przyznają, że niewiele jeszcze o nim wiedzą.

Nie wiemy, jak wygląda ich cykl życia. Nie wiemy, gdzie można znaleźć ich więcej, nie wiemy nawet, ile mają lat. Czy próbki, które badaliśmy, mają kilka lat? A może kilkaset? - mówi profesor Margo Haygood z Uniwersytetu Utah.

Jedno jest pewne - robak ten żywi się drewnem i potrafi trawić celulozę. Sposób, w jaki się odżywia, jest niezwykle oryginalny. Zwierzę zasysa przez duże skrzele osady i muł z dna morskiego, w których są resztki gnijącego drewna.

Teraz naukowcy mają nadzieję, że organizm ten uda się wyhodować w laboratorium. Sądzą, że dokładne poznanie Kuphus polythalamia pomoże odkryć nowe substancje antybakteryjne. Niebagatelne znaczenie ma również bliższe poznanie zachowań tych organizmów jako typowych dla całego gatunku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić